صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

افزایش سرمایه‌گذاری چین در بنادر جهان

2017-04-20 17:31:43 国际在线

به گزارش رسانه‌های آمریکا، در شرایط رکود حمل و نقل دریایی و تلاش چین برای پیشبرد جهانی شدن اقتصادی، شرکت‌های دولتی کشتی‌رانی چین سرمایه‌گذاری خود در بنادر جهان را افزایش داده‌اند تا حمل و نقل کالاهای چین راحت‌تر انجام شود.

براساس گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا، مقامات چین اعلام کردند که اکنون شرکت‌های کشتی‌رانی چین پاداش خود از سرمایه‌گذاری در بنادر جهان را دریافت خواهند کرد اما هدف مهم‌تر چین این است که شلوغ‌ترین مسیر راه تجاری دریایی را کنترل کند. این راه از آسیا شروع می‎شود و با عبور از کانال سوئز به اروپا می رسد. با این سرمایه‌گذاری، کشتی‌های چین از حق تردد با اولویت در بنادر امتداد این راه برخوردار می‎شوند.

چین در چند سال گذشته طرح ایجاد راه ابریشم دریایی در قرن 21 را ارایه داد که بخشی از طرح یک کمربند یک راه با هدف اتصال زمینی و دریایی بین چین و اروپا به شمار می رود. در حالی که دولت دونالد ترامپ نسبت به توافق‌نامه تجارت جهانی تردید نشان می‎دهد، چین به مدافع جهانی شدن اقتصادی تبدیل شده است.

برخی تحلیلگران بر این باورند که هدف چین در این زمینه گسترش نفوذ خود در زمینه تجارت دریایی با سرمایه‌گذاری در شرایط رکود اقتصادی کشورهای غربی است.

به گزارش بانک توسعه ملی چین در ماه ژانویه سال جاری، 180 میلیارد یوان وام (برابر با حدود 26 میلیارد دلار) را در اختیار گروه کاسکو (COSCO) بزرگترین شرکت کشتی‌رانی دریایی چین گذاشته است تا از گسترش فعالیت این شرکت در جهان پشتیبانی کند.

همچنین مجمع عالی طرح یک کمربند یک راه در ماه مه سال جاری در پکن برگزار می‎شود و 20 تن از رهبران کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی در این نشست حضور می یابند.

یکی از مسئولان شرکت بندرداری یک کشور غربی اعلام کرد: شرکت خصوصی بندرداری در تنظیم برنامه سرمایه‌گذاری خود حداکثر 12 ماه آینده را مد نظر می گیرد، اما چینی‌ها برنامه‎هایی طولانی‌تر را مد نظر دارند.

اکنون شرکت‌های کشتی‌رانی جهان در حال تلاش برای کنترل و فعالیت در بنادر بیشتر نقاط جهان هستند تا قبل به این ترتیب از بالا رفتن هزینه حمل و نقل، سود مورد نظر خود را در آینده به دست بیاورند. در سال های اخیر، هزینه حمل بار در سطح بسیار پایینی قرار داشته است. همچنین به دنبال ادغام شرکت‌های کانتینربر در سراسر جهان، تعداد آن‎ها به مراتب کاهش یافته است و شرکت‌های موجود با هم اتحادیه‎ای را ایجاد کرده‎اند و در استفاده از کشتی‌ها و بنادر با هم همکاری داشته‌اند. در چنین شرایطی و در پی کاهش کشتی‌های باربری و بالا رفتن وزن کشتی‌های باربری، شرکت‌های بندرداری جهان در حال تلاش برای جلب کشتی‌ها به پهلو گرفتن در بندر تحت مدیریت خود هستند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی