صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

گرامیداشت هفتادمین سالگرد منطقه خودمختار مغولستان داخلی

2017-08-09 16:33:18

گرامیداشت هفتادمین سالگرد منطقه خودمختار مغولستان داخلی

مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد منطقه خودمختار مغاولستان داخلی نخستین منطقه خودمختاراستانی اقلیت‌نشین چین، دیروز هشتم آگوست برگزار شد. یو جنگ شنگ عضو دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین که در راس هیات کمیته مرکزی حزب و دولت مرکزی در این مراسم حضور یافته بود، تاکید کرد منطقه خودمختار مغولستان داخلی سرمشق نظام خودمختاری اقلیت‌های قومی است و کشور نیز ضمن پایبندی بر این نظام، باید به منظور افزایش تبادلات قومیت‌های منطقه مغولستان داخلی و توسعه اقتصادی و اکولوژیک و بهبود رفاه مردم به تکمیل آن بپردازد.

منطقه خودمختار مغولستان داخلی در سال 1947 به عنوان نخستین منطقه خودمختار اقلیت‌نشین چین تاسیس شد. مغولستان داخلی یک میلیون 183 هزار کیلومتر مربع یعنی معادل 3/12 درصد مساحت کل چین وسعت دارد و سومین استان بزرگ چین است. جمعاً 55 قومیت از جمله مغول، هان، مان، هویی و داوار در این سرزمین پهن زندگی می‎کنند.

یو جنگ‎شنگ، رییس هیات کمیته مرکزی حزب کمونیست و دولت مرکزی چین در مراسم گرامیداشت هفتادمین سالگرد مغولستان داخلی تاکید کرد: نظام خودمختاری اقلیت‌های قومی یکی از نظام‌های سیاسی پایه چین و پشتوانه مهم حل مسایل مربوط به اقلیت‌های قومی است که مغولستان داخلی باید از نقش مهم این نظام برای تامین منافع قومیت‌های مختلف داخلی خود استفاده کند. یو جنگ‎شنگ افزود:

"باید نظام خودمختاری مناطق اقلیت‌نشین را در مسیری درست اجرا کرد و در اجرای آن، به هماهنگی بین وحدت کشور و نظام خودمختاری مناطق اقلیت‌نشین و بین شرایط عینی قومیت‌های و منطقه زندگی آن‌‎ها توجه و برخورد مناسبی داشته باشیم و بیش از پیش از نقش این نظام در حفظ وحدت و تمامیت ارضی کشور و ایجاد برابری قومی و توسعه مناطق اقلیت‌نشین استفاده کنیم."

منطقه خودمختار مغولستان داخلی در حال حاضر با رشد اقتصادی سریعی روبه‎رو است و صنایع کشاورزی و دامپروری معاصر آن نیز در حال شکلگیری است در حالی که صنایع راهبردی نوین نیز در مغولستان داخلی وارد مدار توسعه شده است. صنایع انرژی، ذوب فلزات، شیمیایی، ماشین‌آلات، دامپروری و فناوری‎های نوین جزو صنایع مغولستان داخلی است که حتی در مقایسه با دیگر استان‌های چین در وضعیت برتر قرار دارد. آمارها نشان می‎دهد ارزش تولید ناخالص مغولستان داخلی در سال 2016 یک تریلیون و 860 میلیارد یوان بوده و سرانه آن نیز با رسیدن به 74 هزار یوان در رده ششم سراسر کشور قرار گرفته است. یو جنگ‎شنگ در مراسم یادشده درباره صنایع مغولستان داخلی یادآور شد: این منطقه خودمختار باید ضمن تلاش برای ایجاد صنایع چندگونه و چندقطبی، همچنین سعی کند تا صنایع خود را وارد مرحله جدیدی کند که در آن، صنایع از برتری‌های آشکار و ساختار منطقی برخوردار باشند و به طور مساوی در مناطق مختلف پراکنده شوند و به طور همزمان در شهرها و روستا توسعه یابند تا به این ترتیب نوآوری‌های صنعتی به نیروی محرکه اصلی رشد اقتصادی منطقه تبدیل گردد. یو جنگ‎شنگ افزود:

" مغولستان داخلی باید بر توسعه سبز پایبند باشد و ضمن توسعه برپایه صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بازیافت‌، مهم‎ترین پروژه‌های در دست ساخت از جمله کنترل سرمنشاء توفان شن در شهرهای پکن و تیان‌جین، ایجاد نوار جنگلی حفاظتی در شمال شرق، شمال و شمال غرب کشور، بازتبدیل مزارع به جنگل و افزایش چمنزارها را با نحوی مناسب ادامه داده و یک حصار اکولوژیک را در شمال کشور برقرار کند و با پیوستن به راهبردهای کشور از جمله طرح یک کمربند و یک جاده و توسعه هماهنگ پکن، تیان‎جین و استان هه‌‌بی، وارد مرحله‌ای جدید از توسعه همه‌‌جانبه شود و به جبهه‌‌ای برای گشایش درهای مناطق شمالی کشور تبدیل گردد."

پس از برگزاری این مراسم، اعضای هیات کمیته مرکزی حزب و دولت مرکزی به چهار گروه تقسیم می‌‎شوند و به دیدار از شهرهای مغولستان داخلی خواهند پرداخت.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی