صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

تاکید نماینده چین بر تلاشهای مشترک برای حل مساله هسته‌ای شبه جزیره کره

2017-09-14 09:25:31 国际在线

شی جونگ جون، نماینده دائمی چین در سازمان ملل در وین 13 سپتامبر در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: کره شمالی بدون توجه به مخالفت چندین بارۀ جامعه جهانی از جمله چین، 3 سپتامبر بار دیگر دست به آزمایش هسته‌ای زد. این اقدام به نظام منع گسترش سلاحهای هسته‌ای آسیب زده و به طور جدی قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت و آرزوی عمومی جامعه جهانی را نقض کرده و اوضاع شبه جزیره کره را بیش از پیش وخیمتر و صلح و ثبات منطقه را تخریب کرده است. چین با انتشار بیانیه‌ای موضع مخالفت قاطعانه خود را اعلام کرده است.

وی گفت: ما اکیداً از کره شمالی درخواست می کنیم که  جدا با عزم راسخ جامعه جهانی در مساله عاری سازی شبه جزیره کره از سلاحهای هسته‌ای برخورد کند و به طور عملی قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت را رعایت کند و به اقدامات اشتباه که باعث وخامت اوضاع شده و با منافع این کشور هم هماهنگ نیست، خاتمه داده و به مدار حل مساله از طریق گفتگو باز گردد. تحقق عاری سازی شبه جزیره کره از سلاحهای هسته‌ای و حمایت از نظام منع تکثیر سلاحهای هسته‌ای و حمایت از صلح و ثبات آسیای شمال شرقی موضع قاطع چین است. چین طرف مستقیم مساله هسته ای شبه جزیره کره نیست اما همواره برای تحقق این هدف تلاش خستگی ناپذیر می کند.

وی افزود: چین از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی و به طور جدی آن را رعایت می کند. 11 سپتامبر، چین پشتیبانی خود را از تصویب قطعنامه شماره 2375 شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد. چین خواستار اجرای همه جانبه و کامل مفاد این قطعنامه می شود.

شی جونگ جون گفت: در این ضمن، چین نیز بر آن است که تحریم راه موثری برای حل مساله هسته‌ای شبه جزیره کره نیست. این مساله باید به طور صلح آمیز حل شود و باید با اجرای سیاست جامع نگرانی طرفها به طور متعادل حل شود. گفتگو یگانه راه موثر برای حل این مساله است. گفتگوی واقعی با مشارکت کلیه طرفهای مربوط امید حل مساله شبه جزیره کره محسوب می شود.

این مقام چینی تاکید کرد: چین مسؤولیت شایسته خود را برعهده خواهد گرفت. اما درخواست برعهده گرفتن کلیه مسؤولیت مساله هسته ای شبه جزیره کره از سوی چین عینی و واقعبینانه نیست. ما کلیه طرفهای مربوطه را به برعهده گرفتن وظایف خود و کاستن از وخامت اوضاع شبه جزیره کره با به کارگیری تدابیر و کمک به بازگشت هر چه زودتر مساله هسته ای شبه جزیره کره به مدار گفتگو و مذاکره دعوت می کنیم. 


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی