صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چشم انداز روابط اقتصادی و تجاری چین و آمریکا

2017-11-07 14:40:55 国际在线

کارشناسان می گویند همکاری اقتصادی و تجاری چین و امریکا به عنوان پایه و پیشران روابط دو کشور به سود مردم دو کشور و جهان است.

بنابه گزارش رسیده، دولت چین و آمریکا در ماه ژوئن سال جاری درباره احیای صادرات گوشت گاو به بازار چین به توافق رسیدند. در پی آن، در آغاز ماه سپتامبر، نخستین محموله 15 تنی گوشت گاو آمریکا وارد بازار چین شد.

احیای صادرات گوشت گاو آمریکا به بازار چین اقدامی در چارچوب «طرح صد روزه» همکاری اقتصادی چین و آمریکا است. پس از ملاقات رییسان جمهوری دو کشور در ماه آوریل سال جاری در آمریکا، چین و آمریکا در چارچوب گفتگوی همه جانبه اقتصادی به همکاری اقتصادی و تجاری پرداخته و به پیشرفتهایی رسیده‌اند. در جریان اجرای طرح صد روزه، مانع صادرات گاز مایع آمریکا به چین لغو شد، درخواست آمریکا مبنی بر ورود پنج محصول مربوط به فناوری بیولوژیک تصویب شد و صادرات گوشت مرغ پخته چین به آمریکا و غیره میسر شد.

به دنبال ایجاد سازوکارهای رایزنی دو جانبه و برگزاری گفتگوهای راهبردی و اقتصادی و گفتگوی همه جانبه اقتصادی، روابط دوجانبه اقتصادی و تجاری آمریکا گسترش یافته است. تحلیلگران خاطر نشان می کنند که به دنبال گسترش و تعمیق ابعاد همکاری اقتصادی و تجاری چین و آمریکا، دو کشور از منافع مشترک بیشتری برخوردار شده اند و پتاسیل همکاری دو طرف نیز بیشتر شده است. طوری که آمریکا به ساخت تأسیسات زیربنایی زیادی نیاز دارد و چین در این زمینه از توانایی مالی، فناوری و تجربیات فراوانی برخوردار است و دو کشور در این زمینه فضای بزرگی برای همکاری دارند.

بر اساس آمار دولت چین، در سال 1979 میلادی، میزان تجارت چین و آمریکا تنها 2 میلیارد و 500 میلیون دلار بود. اما تا سال 2016، این رقم به 524 میلیارد و 300 میلیون دلار افزایش یافت. اکنون آمریکا بزرگترین واردکننده محصولات چین است. پس از پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 تا سال 2016، صادرات آمریکا به چین 5 برابر افزایش یافته و چین نیز به بزرگترین کشور واردکننده محصولات کشاورزی آمریکا تبدیل شده است.

گسترش حجم تجارت دو جانبه نیز باعث افزایش شدید سرمایه‌گذاری بین دو طرف شده است. بر اساس گزارش منتشر شده کمیسیون سراسری روابط آمریکا و چین و گروه رودیوم، تا پایان سال 2016، میزان کل سرمایه‌گذاری چین در آمریکا به حدود 110 میلیارد دلار رسید و به طور مستقیم 141 هزار شغل در آمریکا ایجاد کرد.

همچنین با گسترش همکاری اقتصادی و تجاری، منافع دو کشور وابستگی بیشتری به دیگر پیدا کرده است. در حال حاضر، از دامداران مونتانا، بانکداران وال استریت تا کارگران تولید محور در دیترویت آمریکا همه با صدها میلیون جمعیت مصرف کنندۀ چین ارتباط دارند و هر دو طرف چین و آمریکا از همکاری اقتصادی و تجاری بهره مند شده اند.