صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

تغییرات سریع در زندگی مردم چین با شبکۀ پیشرفته قطار تیزرو 

2017-11-24 18:45:18 CRI

تغییرات سریع در زندگی مردم چین با شبکۀ پیشرفته قطار تیزرو 


طی 5 سال گذشته، طول راه آهن تیزرو در چین از 10 هزار کیلومتر به 22 هزار کیلومتر افزایش یافته و سالها است که همچنان مقام نخست جهان را در میان کشورهای دیگر جهان دارد. با توجه به شبکۀ پیشرفتۀ قطارهای تیزرو، فاصلۀ بین مناطق مختلف و شهرها و روستاهای چین تا حد زیادی کوتاه شده و شرایط سفر مردم به روشنی بهبود یافته است.

چندی پیش راه آهن تیزرو بین بائو جی استان شان شی و لان جوئو استان گان سو رسما به بهره برداری رسید. این راه آهن تیزرو از برخی مناطق فقیر استانهای شان شی و گان سو عبور می کند و به این ترتیب تاریخ بی قطاری و بی راه آهنی این مناطق پایان یافت. ورود مستقیم به عصر راه آهن تیزرو برای کشاورزان منطقه تیان شویی که در کشت سیب فعالیت می کنند، فرصت جدیدی ایجاد کرده است.

وو جن چوان کشاورز محلی می گوید: این باغ 380 هکتاری به 170 خانوار عضو بنگاه تعاونی تعلق دارد. پس از راه افتادن قطار تیزرو در ماه ژوئیه می توانیم گردشگری کنیم و درآمد مان دو برابر شود، بدون هیچ مشکلی.

قطار تیزرو پنجرۀ وسیعی برای مناطق اطراف مسیر باز کرده و سفر مردم به جهان خارجشان راحت شده است. در 28 دسامبر سال گذشتۀ میلادی راه آهن تیزروی شانگهای و گون مین به طول بیش از 2000 کیلومتر رسما به بهره برداری رسید. هه گون لا از قوم پومی ایالت رود نو استان یون نان جزو اولین مسافران این قطار بود. او می گوید: زادگاهش خیلی دورافتاده است و روستاییانی هستند که نسل اندر نسل به خاطر سختی راه و ترابری از زادگاهشان حتی خارج نشده اند چه برسد به مسافرت به شهرهای دیگر با قطار تیزرو.او ادامه می دهد: وقتی سوار قطار تیزرو شدم، چنان حس هیجانی داشتم که نمی توانم به زبان بیاورم. ما نسل اندرنسل در کوهستان زندگی کرده ایم و از آنجا بیرون نرفته ایم. امروزه خیلیها می خواهند از شهرها به زادگاه آباء و اجدادی خودشان برگردند، ما برعکس، می خواهیم بیرون برویم و دنیای خارج را ببینیم.

در حال حاضر در کنار راه آهن شانگهای - گون مین، قطارهای گون مین به پکن، شانگهای و گوان جوئو نیز به بهره برداری رسیده و مسافرت و زمان حرکت از گون مین به دیگر شهرهای بزرگ به میزان زیادی راحتتر و کوتاهتر شده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی