صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

روند سریع تبدیل شدن چین به یک کشور نیرومند سایبری و اقتصاد دیجیتالی

2017-12-01 20:59:50 CRI

مائو یو، نماینده نوزدهمین کنگره ملی حزب و وزیر صنایع و فناوری اطلاعات چین 19 اکتبر (27 مهر) گفت که در 5 سال گذشته، صنعت مخابرات چین به پیشرفتهای چشمگیر دست یافته است و میزان کل صنایع و از جمله صنعت مخابرات چین پیوسته رو به رشد بوده است، تا جایی که هم اکنون بزرگترین تولیدکننده و یکی از کشورهای بزرگ سایبری جهان به شمار می‌رود. وی تاکید کرد که چین در مرحله بعد، روند تبدیل شدن به یک کشور نیرومند در زمینه تولید و توان سایبری را سرعت می‌بخشد.

«از چیزهایی که مرا به حیرت انداخته، همین رمز مربعی روی دوچرخه های اشتراکی است. می شود با اپلیکشین نصب شده در موبایل رمز مربعی را اسکن کرد و بعد سوار دوچرخه شد، به پول نقد همراه هم نیازی نیست. به نظرم فناوری در چین زندگی را ساده تر کرده است.»

رایا کُل امانسکی یک خبرنگار اسرائیلی شرکت کننده در پوشش خبری نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین طی چند روز اخیر از توسعه فناوری اطلاعات چین شگفت زده شده است. با وجود فناروی اطلاعاتی، زندگی مردم هوشمندانه تر و آسانتر شده است. وندت سارا کاترین خبرنگار یک شبکۀ تلویزیونی آمریکا به زبان چینی با رشک می گوید: فناوری همراه چین خیلی تسهیل کننده است. حتی پرداختها با موبایل انجام می شود. حیف که حساب چینی ندارم.»


مائو یو شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفت: در 5 سال گذشته صنعت مخابرات چین به پیشرفت چشمگیری رسیده است. بزرگترین شبکه باند پهن راه‎اندازی شده و در زمینه تسریع سرعت و کاهش هزینه نیز موفقیتهای اولیه به دست آمده است. تحقیقات دربارۀ فناوری 5 جی نیز تسریع شده است. اقتصاد اینترنتی چین در صدر جهان قرار دارد.

وی افزود: در پی گسترش کاربرد اینترنت و کاهش هزینه ها، کاربردهای نوآورانه متنوعی به وجود آمده است؛ برای نمونه دوچرخه اشتراکی. همه می‎دانیم در قفل این دوچرخه‎ها از بسیاری فناوریهای مخابراتی استفاده شده است. همچنین پرداخت با موبایل‎؛ حالا سفارش غذا و پرداخت پول آن با تلفن همراه کاری عادی و روزمره است. هر غذایی که با تلفن همراه سفارش داده شود، پیکها خیلی سریع به دست مشتری می‎رسانند.

طی مدت کوتاه چند سال گذشته، شمار استفاده کنندگان از تلفن همراه در چین به صد درصد جمعیت نزدیک شده و به یک میلیارد و 380 میلیون نفر رسیده است که از این لحاظ مقام نخست جهان است. از این میان، مشترکان خدمات 4 جی به 930 میلیون نفر رسیده که تا حد زیادی از میانگین جهانی فراتر رفته است. مشترکان خدمات 4 جی چین بیش از 40 درصد مشترکان آن در کل جهان را تشکیل می دهند و مشترکان پهنای باند ثابت نیز به 330 میلیون نفر می رسد. از این میان شمار مشترکان پهنای باند فیبر نوری به 272 میلیون نفر رسیده که از 60 درصد کل شمار این مشترکان در جهان فراتر رفته است. به این ترتیب چین بالاترین نسبت پهنای باند فیبر نوری در جهان را در اختیار دارد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی