صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

دیدار نخست وزیر چین با رییس اجرایی افغانستان

2017-12-02 18:43:10

بعد از ظهر اول دسامبر (10 آذر)، لی که چیانگ نخست وزیر چین در سوچی با عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان دیدار و گفت و گو کرد.

لی که چیانگ اظهار کرد، چین و افغانستان همسایگانی با دوستی قدیمی یکدیگر هستند و روابط دو جانبه بین دو کشور توسعه باثبات خود را حفظ کرده است. چین از تلاش‌های دولت وحدت ملی افغانستان برای حفاظت از امنیت و ثبات کشور پشتیبانی کرده و از روند آشتی سیاسی گسترده و فراگیر بر اساس اصل "تحت هدایت و متعلق به افغان‌ها" حمایت کرده و مایل به تحکیم دوستی همجواری مطلوب با افغانستان است تا اعتماد سیاسی با این کشور را تقویت بخشیده و در روند بازسازی افغانستان نقش موثر و سازنده‌ ایفا کند. همچنین، برای تحقق هرچه‌زودتر صلح و ثبات سیاسی و توسعه اقتصادی افغانستان کمک رسانی کند.

نخست وزیر چین افزود، تقویت همکاری های عملی اقتصادی و تجاری بین چین و افغانستان به محیط امن و باثبات نیاز دارد. چین مایل است همراه افغانستان و پاکستان، بر اساس تقویت گفت و گو و همکاری، برای پیشبرد روند ساختار صلح و ثبات منطقه ای و تحقق امنیت درازمدت منطقه ای تلاش کند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان در این دیدار گفت، چین همسایه خوب افغانستان است و توسعه روابط دوستانه و همکاری دو کشور به نفع مشترک دو ملت است. افغانستان از تلاش‌های چین برای پیشبرد روند آشتی افغانستان قدردانی کرده و از کمک‌های چین برای پیشبرد بازسازی اقتصادی، توانمندسازی، ارتقای سطح زندگی مردم افغانستان سپاسگزاری می کند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی