صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

موافقت رهبران چین و فرانسه با توسعه با ثبات و درازمدت روابط مشارکتی و راهبردی دو کشور

2018-01-10 15:27:42 CRI

بنا به دعوت شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری خلق چین ، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه 8 ژانویه (18 دی) دیدار رسمی خود از چین را آغاز کرد. ماکرون نخستین رهبر خارجی است که در سال 2018 از چین دیدار کرد و همچنین نخستین رهبر اروپایی است که بعد از نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین وارد پکن شد. بعد از ملاقات در شامگاه هشتم ژانویه ، مذاکرات رسمی شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین و ماکرون روز 9 ژانویه آغاز شد. رهبران دو کشور توافق کردند که با پایبندی بر دوستی دیرینه میان مردم چین و فرانسه توسعه با ثبات و درازمدت روابط جامع مشارکتی و راهبردی چین و فرانسه را به پیش سوق دهند.

بعد از ظهر 9 ژانویه شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در تالار مجلس بزرگ مراسمی را به افتخار امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه ترتیب داد. شی جین‌پینگ ضمن مروری بر تعاملات رهبران دو کشور پس از انتخاب شدن ماکرون به ریاست جمهوری فرانسه در ماه مه سال گذشته گفت:

پس از انتخاب شدن جناب‌عالی، ما در نشست سران گروه بیست در هامبورگ نخستین ملاقات خود را برگزار کردیم که بسیار ثمربخش بود. پس از آن نیز دو بار تلفنی گفت‎وگو کردیم و درخصوص روابط دوجانبه و مسائل بین‎المللی و منطقه‎ای مورد علاقه‎ی دو طرف همچنان رایزنی‎ها و تبادلات نزدیک خود را حفظ کرده‌ایم. من اطمینان دارم که در این سفر اعتماد متقابل و همکاری دو کشور افزایش خواهد یافت و با تزریق نیروی محرکه‎ی جدید به روند توسعه‎ی روابط مشارکتی و راهبردی جامع چین و فرانسه، بر فراز پایه‎های محکم گذشته، صفحاتی جدید را در مناسبات دو کشور خواهد گشود."

شی جین‎پینگ افزود، چین و فرانسه باید به طور نزدیک‎تر و عمیق‎تر رایزنی کنند، با جدیت به منافع کلیدی و دغدغه‎های مهم طرف مقابل توجه کنند، به نحو احسن اختلافات خود را حل و فصل کنند و توسعه با ثبات روابط چین و فرانسه در مسیر صحیح را تضمین کنند. دو طرف باید همکاری‌های راهبردی در ابعاد سنتی مانند انرژی هسته‎ای و هوا فضا را عمیق‎تر ساخته و پیوسته ابعاد همکاری‎های جدید را پرورش داده و همکاری‌های خود در ابعاد نوظهور مانند کشاورزی و غذا، درمان و پزشکی، توسعه‌ی پایدار شهری، تولید سبز و بانکداری را تسریع کنند، در قلمروهایی مانند اقتصاد دیجیتالی، هوش مصنوعی و صنعت ساخت و ساز پیشرفته مکمل یکدیگر بوده و در چهارچوب یک کمربند-یک جاده همکاری‎ عملی داشته باشند و به طور مشترک به شکوفایی قاره‎های آسیا و اروپا کمک کنند.

ماکرون نیز ضمن ابراز خوشحالی از حضور در چین به عنوان نخستین سفر سال 2018 خود گفت: این نخستین سفر من در سال جاری و همچنین اولین سفرم به آسیا است. این واقعیت که من اولین رهبر یک کشور عضو اتحادیه‎ی اروپا هستم که پس از نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین از این کشور دیدار می‎کنم، از یک سو نشانگر روابط تاریخی محکم فرانسه و چین و از سوی دیگر نشان‎دهنده‎ی اهمیت روابط فرانسه و چین برای هر دو طرف است. "

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی