صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

معاملات آتی نفت خام چین 26 مارس کلید می‌خورد

2018-02-12 16:56:59

معاملات آتی نفت خام چین 26 مارس کلید می‌خورد

کمیسیون مدیریت و نظارت اوراق بهادار چین اخیراً اعلام کرد معاملات آتی نفت خام چین 26 مارس امسال (6 فروردین 1397) در مرکز بین‎المللی معاملات انرژی شانگهای به عنوان یکی از شرکت‎های زیرمجموعه شرکت معاملات آتی شانگهای آغاز می‎شود. پیش‎بینی می‎شود آغاز معاملات آتی نفت خام چین به افزایش سهم چین در تعیین قیمت نفت خام جهان و گسترش میزان جهانی شدن یوان کمک خواهد کرد.

قرارداد آتی نفت خام چین از ابتدای کار خود با سیاستی باز و مبتنی بر معیارهای بین‎المللی خواهد بود و دسترسی به شبکه تصفیه حساب‎ بین‎المللی نیز خواهد داشت. از میان مهم‎ترین قراردادهای آتی نفت خام کنونی دنیا می‎توان به قرارداد آتی نفت خام شیرین سبک یا نفت خام تگزاس غربی (WTI) در بورس کالای نیویورک و قرارداد آتی نفت خام برنت در بورس کالای لندن اشاره کرد. هو یو‎یویه، رئیس پژوهشگاه اوراق بهادار و معاملات آتی کالای دانشگاه صنایع و بازرگانی پکن در این باره توضیح داد مشخصات آتی نفت خام شانگهای عبارتند از: معامله نفت خام ترش نیمه‌سنگین، قیمت‌گذاری و تصفیه حساب با یوان و فروش به آسیا و اقیانوسه و کل جهان او افزود:

"مهم‌ترین مشخصه آتی نفت خانم شانگهای، قیمت‌گذاری آن با یوان است. همه می‌دانند تقریباً همه‌‎ی کالاهای عمده‌ی فروشی کنونی جهان با دلار قیمت‎گذاری می‎شود. حالا که ما با یوان نفت خام آتی شانگهای را قیمت‎گذاری می‎کنیم، در واقع به دنبال تقویت جایگاه خود در قیمت‌گذاری برای کالاهای عمده‎ی جهان و پیشرفت روند جهانی شدن یوان هستیم. می‎دانیم نفت برنت و WTI از نوع نفت شیرین سبک‎تر هستند در حالی که بیشتر نفت خام وارداتی چین از نوع نفت خام شور نیمه‎سنگین است و نسبت این نوع نفت خام به انواع نفت خام تولید شده در جهان 44 درصد است. با توجه به آنکه هنوز مرجع برای قیمت‎گذاری این نوع نفت خام وجود ندارد، انتشار قرارداد آتی نفت خام شانگهای برای جبران آن حائز اهمیت زیادی است."

چین در حال حاضر مهم‎ترین وارد کننده نفت خام جهان است و در سال 2017 میلادی، 420 میلیون تن نفت خام وارد کرده است. پیش‌بینی می‎شود با آغاز معاملات آتی نفت خام شانگهای، یکی سکوی مناسب برای پوشش ریسک شرکت‎های مربوطه داخلی نیز فراهم شده است.

به علاوه، لازم به ذکر است میزان فروش نفت آسیا و اقیانوسیه از آمریکا و اروپا فراتر رفته است اما هنوز یک مرجع قابل قبول برای قیمت‎گذاری نفت خام در این منطقه وجود ندارد . با راه اندازی قرارداد آتی نفت خام شانگهای، این منطقه دیگر می‎تواند به رقابت قیمت‎گذاری نفت خام بپیوندد. همچنین، با پیوستن بورس شانگهای به بورس‎های نیویورک و لندن، یک سازوکار معاملات مستمر 24 ساعته نیز شکل می‎گیرد. هان شیائو‎پینگ، کارشناس ارشد سایت انرژی چین در این باره یادآور شد چین به عنوان طرف نیازمند نفت خام با راه اندازی بورس آتی نفت خود می‌تواند بر شکل‎گیری قیمت نفت خام جهان تاثیر بگذارد. او افزود:

"این یک مرحله طولانی مدت اما اجتناب‌ناپذیر است. چین مهم‎ترین واردکننده‌ی نفت خام جهان است طوری که میزان واردات امسال نیز 400 میلیون تن برآورد شده است. به علاوه، چین تدریجاً به به نفت وارداتی وابسته‌‎تر می‎شود طوری که 70 درصد نفت مصرفی امسال ما نفت وارداتی پیش‌بینی شده است. چین بزرگ‌‎ترین خریدار نفت خام جهان است اما هنوز تاثیری بر قیمت‎گذاری نفت خام ندارد. از همین رو با راه اندازی این بورس آتی نفت و پس از تکمیل آن در آینده، می‌‎توانیم تأثیراتی بر شکل‎گیری قیمت نفت جهان بگذاریم؛ البته این به معنای آن نیست کاملاً بر قیمت‌گذاری نفت مسلط خواهیم بود اما دست کم می‎توانیم یک سکوی برای شرکت‌های چینی فراهم کنیم تا بتوانند در آن طبق میل خود به خرید نفت بپردازند که یک نوع پیشرفت خواهد بود. این کار برای باز کردن درهای صنعت مالی ما و نوآوری این صنعت در آینده و تضمین امنیت انرژی کشور مفید خواهد بود."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی