صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

پرتاب دو ماهواره دیگر از فاز 3 سامانه ناوبری Beidou

2018-02-13 16:41:08

پرتاب دو ماهواره دیگر از فاز 3 سامانه ناوبری Beidou

دو ماهواره دیگر از فاز 3 سامانه ناوبری ماهواره ای Beidou چین با موفقیت پرتاب شد.

12 فوریه ماهواره های بیست و هشتم و بیست نهم سامانه ناوبری ماهواره ای Beidou چین با یک فروند موشک لانگ مارچ B در مرکز پرتاب ماهواره شی چانگ با موفقیت به فضا پرتاب شد.

این ماهواره ها از نوع ماهواره های مدار میانی و ماهواره های پنجم و ششم فاز 3 سامانه نابری Beidouو نیز سومین پرتاب ماهواره های فاز 3 سامانه Beidou بود. ماهواره ها پس از سه ساعت پرواز وارد مدار معین شده قرار گرفتند. در آینده، تست و ارزیابی این ماهواره ها انجام می گیرد، همچنین به چهار ماهواره از پیش پرتاب شده فاز 3 سامانه Beidou متصل شده و به طور شبکه ای کار می کند.

وو جن یو، یکی از مهندسان پژوهشگاه تکنولوژی فضانوردی چین در این باره اظهار کرد: با توجه به این که برای فاز 3 سامانه Beidou پرتاب های فشرده تری انجام می گیرد، رویه طراحی و تولید را به منظور صرفه جویی در زمان، بهینه ساخته و ماهواره های این فاز به طور انبوه تولید می شود.

وی افزود: "تولید انبوه مشروط بر اطمینان از کارکرد باثبات ماهواره است. در ابتدای طراحی سامانه اشتراک برخی تکنولوژی ها و قطعات هر سه نوع ماهواره سامانه Beidou و سازگاری قطعات برای انواع ماهواره را مد نظر قرار دادیم. البته پس از انجام طراحی صحت طرح را مورد ارزیابی و تایید قرار داده ایم. پس از انجام تست ماهواره آزمایشی در مدار، حالت سه فازه سامانه Beidou تعیین شد. با انجام همه این کارها، نسبت به فاز دو سامانه، برای تکمیل فاز سه بیش از دو ماه زمان کم تر مصرف خواهد شد."

ساعت اتمی دقیق ترین ابزار زمان سنج دنیا و نیز نوعی وسیله کلیدی مورد نیاز برای تحقق کاربردهای موقعیت یاب و سرعت سنج ماهواره های Beidou است. آن چه در ماهواره های سامانه Beidou نصب شده است، از نوع ساعت اتمی روبیدیم است. ماهواره های فاز سه سامانه Beidouحتی به ساعت اتمی روبیدیم نسل جدید مجهز است که نسبت به فازهای یک و دو، از ابعاد و وزن کم تر اما کاربرد قوی تر برخوردار است.

لی چون جینگ، معان رییس دفتر سنجش فرکانس اتمی پژوهشگاه 203 پژوهشگاه شماره دو گروه تکنولوژی و صنعت فضانوردی چین در این باره گفت: نسل جدید ساعت اتمی ما نسبت به نسل های پیشین از مشخصات فنی بالاتر برخوردار است. این نسل از پایداری بیشتر برخوردار است و قابلیت ناوبری و موقعیت یابی قوی تری دارد و وزن آن نیز 30 درصد کم تر شده و تولید آن نیز بومی تر است. این نوعی ساعت اتمی پیشرفته جهان است و برابر با ساعت اتمی کنونی در سامانه جی پی اس استفاده می شود."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی