صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

سخنرانی شی جین پینگ در آیین گشایش نشست سالانه 2018 مجمع آسیای بوآئو

2018-04-10 15:31:31

دست آوردهای چشمگیر

در طول چهل سال پس از اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز، مردم چین بر توسعه ساختار و پایبندی به اصلاحات و درهای باز تمرکز داشته‌اند و بهره‌وری اجتماعی این کشور به طور چشمگیر توسعه یافته است. در حال حاضر، چین دومین اقتصاد بزرگ جهان، اولین کشور صنعتی و اولین کشور در زمینه تجارت محصولات و اولین کشور با ذخایر ارز خارجی است و طی چهل سال، سرعت رشد ارزش کل تولیدات ناخالص ملی در سطح 9.5 درصدی خود راحفظ کرده است. میزان تجارت خارجی سالانه نیز به میزان 14.5 درصد رشد یافته است. بیش از 700 میلیون نفر از جمعیت فقیر تحت استانداردهای کنونی سازمان ملل از فقر رهایی یافته اند که این میزان 70 درصد از کل جمعیت رها‎شده از فقر جهان در عصر کنونی را تشکیل می‎دهد.

تدابیر جدید گسترش سیاست درهای باز

چین ضمن تلاش برای پیوند بیشتر با اصول و مقررات اقتصادی و تجاری بین‌المللی، افزایش شفافیت و حمایت از حقوق مالکیت معنوی، پاببندی بر قانون و تشویق رقابت، با انحصارگرایی مخالفت می‎کند. چین در شش ماهه نخست سال جاری، بازنگری لیست منفی سرمایه گذاری خارجی را تکمیل خواهد کرد و به طور کامل اجرای نظام مدیریت سود و درآمد مردم و فهرست منفی را به اجرا می‌رساند. در سال جاری میلادی، چین تا اندازه‌ای تعرفه وارداتی خودرو را کاهش داده و در عین حال تعرفه واردتی برخی محصولات دیگر را نیز پایین خواهد آورد. چین در تلاش‌ است واردات برخی محصولات با امتیازات ویژه که مورد علاقه گسترده مردم چین است را افزایش داده و روند پیوستن به "توافق نامه تدارکات دولتی" سازمان تجارت جهانی را تسریع بخشد. رییس جمهوری چین همچنان از کشورهای پیشرفته خواست تا به تنظیم محدودیت‌های غیر طبیعی نپرداخته و صادرات محصولات فناوری پیشرفته چین را افزایش دهند.

تعهدات جدی

توسعه چین به هر میزان هم که باشد، تهدیدی برای هیچ طرف دیگری نخواهد بود و نظم بین‎المللی کنونی را نیز بر هم نخواهد زد و به دنبال ایجاد منطقه ای برای نفوذ خود نخواهد بود. چین همواره به دنبال برقراری صلح در جهان بوده و در توسعه جهان و حفظ نظم بین‎المللی سهم داشته است.

ساخت مشترک یک کمربند- یک جاده

با وجود آنکه پیشنهاد یک کمربند- یک جاده از سوی چین مطرح شده، فرصت‎ها و نتایج آن به نفع مردم سراسر جهان خواهد بود. چین هیچ محاسبه‎ای مبتنی بر جغرافیای سیاسی ندارد و به دنبال اعمال انحصار و محدودیت تجاری بر دیگران نیست. چین به دنبال آن است که یک کمربند-یک جاده را به بزرگ‎ترین بستر همکاری بین‎المللی مطابق با روند جهانی شدن تبدیل کند تا مردم همه‎ی کشورهای جهان از منافع آن بهره‌مند شوند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی