صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چین: کمربند و جاده را به بستری برای گسترده‌ترین همکاری بین‌المللی تبدیل می‌کنیم

2018-04-13 15:55:51

چین: کمربند و جاده را به بستری برای گسترده‌ترین همکاری بین‌المللی تبدیل می‌کنیم

مقامات چینی می‎گویند اجرای طرح کمربند و جاده ثمرات فراوانی داشته و کشورشان نیز آن را به بستری برای گسترده‌ترین همکاری بین‎المللی تبدیل می‌کند.

پیشنهاد کمربند و جاده پنج سال پیش توسط چین مطرح شد و از آن زمان به این سو، بیش از هشتاد کشور و سازمان بین‎المللی در این چارچوب توافقنامه همکاری با چین امضاء کردند. شی جین‌پینگ رییس جمهوری خلق چین نیز دو روز پیش در سخنرانی خود در مجمع آسیایی بوآئو یادآور شد در صورت پایبندی طرفین بر اصول مشورت، سازندگی و بهره‌برداری مشترک، "کمربند و جاده" بی شک به سکوی گسترده‌ترین همکاری بین‌المللی که با موج جهانی شدن نیز همسو است، تبدیل خواهد شد.

در این راستا، مجمع سرمایه‌گذاری و تجارت کمربند و جاده دوازدهم آوریل در پکن برگزار شد. چیان که‌مینگ، معاون وزیر بازرگانی چین در این مجمع خبر داد اجرای طرح کمربند و جاده تاکنون رفاه ملموس و محسوس را برای کشورها و مناطق مسیر آن به ارمغان آورده است. او گفت:

" در سال‌های 2013 تا 2017، حجم تجارت چین با کشورهای مسیر کمربند و جاده از پنج تریلیون دلار و سرمایه‌گذاری چین در این کشورها از 70 میلیارد دلار فراتر رفته است. به علاوه، شرکت‌های چینی در حال ایجاد 75 منطقه همکاری اقتصادی و تجاری در این کشورها هستند و تاکنون 2.2 میلیارد دلار مالیات از این مناطق همکاری اقتصادی و تجاری به کشورهای متبوع پرداخته شده و 210 هزار فرصت شغلی در این مناطق ایجاد شده است."

جوئو شیائو‌فی، معاون دبیرکل کمیته ملی توسعه و اصلاحات چین نیز در این مجمع گفت پروژه‌های مربوط به سازندگی زیرساخت در چارچوب کمربند و جاده نیز بسیار چشمگیر است. او خبر داد: پروژه‌هایی مانند راه‌آهن چین-لائوس، راه‌آهن سریع‌السیر جاکارتا - باندونگ، راه‌آهن مجارستان-صربستان، راه‌آهن مومباسا-نایروبی و بندر گوادر یا در حال پیشرفت منظم است یا تکمیل شده است. به علاوه، قطارهای خط راه‌ چین - اروپا تاکنون 7600 سفر به 41 شهر در 13 کشوراروپایی مانند روسیه، آلمان، اسپانیا و لهستان انجام داده و این پروژه‌ها به توسعه کشورها و مناطق ذیربط کمک زیادی کرده است. این مقام چینی گفت:

«یک مَثَل چینی می‌گوید طلا همراه با صدای قطار می‌آید. پروژه‌هایی مانند راه‌آهن چین-لائوس، راه‌آهن چین-تایلند و راه‌آهن مومباسا-نایروبی سطح زیرساخت‌های کشورهای ذینفع و ارتباطات آنها با خارج را ارتقاء داده و توسعه مستمر منطقه کمک کرده و باعث شکوفایی منطقه و بهبود رفاه مردم شده است. اجرای این پروژه‌ها حتی فرصت‌های شغلی زیادی میان کشورهای متبوع پروژه ایجاد کرده است. مثلا در اجرای یک پروژه راه‌آهن در جنوب مالزی از مصالح چوبی و نیروی کار استفاده کردیم. در فعالیت‌های عمرانی فاز یک پروژه راه‌آهن چین - تایلند نیز از پیمانکار محلی استفاده کردیم."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی