صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

نگاهی به فرصت و چالش توسعه صنایع با علوم و فناوری عالی چین

2018-05-03 11:02:59

وزارت بازرگانی آمریکا شرکت چینی زد تی ای را به دلیل نقض شرایط توافق مربوط به نقض تحریمهای ایران مجازات کرد و خرید فناوری آمریکایی را به مدت هفت سال برای این سازنده تجهیزات مخابراتی ممنوع کرد. وانگ چانگ لین معاون پژوهشگاه اقتصاد کلان چین اعلام کرد که این رویکرد مانع پیشرفت سریع صنایع با علوم و فناوری عالی چین نخواهد شد.

در حال حاضر، زنجیرۀ صنایع با علوم و فناوری عالی جهان شامل کارهای گوناگونی است که بین کشورها تقسیم شده است. برای نمونه، در زمینۀ صنعت تولید محصولات الکترونیک و مخابراتی، امریکا کارهای تحقیقات و تولید فناوری کلیدی و محصولات بالادستی را برعهده دارد. کشورهایی چون ژاپن و کره جنوبی بیشتر در زمینۀ تولید محصولات میان دستی و بالادستی و کشورهای در حال توسعه مانند چین در مونتاژ و فراوری محصولات فعالیت می کنند.

وانگ چانگ لین معاون پژوهشگاه اقتصاد کلان چین گفت: چین در زنجیرۀ صنایع جهان نقش کارخانۀ جهان را ایفا کرده است. بر اساس آمار در سال ۲۰۱۷ چین یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون دستگاه تلفن همراه، ۳۱۰ دستگاه رایانه، ۳ میلیارد و ۱۸۰ میلیون دستگاه لوازم برقی خانگی تولید کرد که به ترتیب ۷۵، ۹۵ و ۸۵ درصد تولید کل جهان را شامل می شود. اگر آمریکا صدور فناوری کلیدی به چین را محدود کند، بی تردید در تولیدات چین تأثیرات بزرگی ایجاد خواهد شد. اما با توجه به آنکه دیگر کشورها جهان نمی توانند در مدت کوتاهی میزان تولید رایانه، تلفن همراه و لوازم برقی خانگی را افزایش دهند، این اقدام آمریکا تأثیرات منفی در تولید آمریکا، ژاپن و کره جنوبی نیز ایجاد خواهد کرد. می توان گفت نتیجۀ این اقدام آمریکا باخت - باخت است. افزون بر این، با توجه به آنکه صنایع بالادستی کشورهای پیشرفته از جمله آمریکا موتور اقتصاد است، اما اگر میزان تولید آن تا اندازۀ زیادی کاهش یابد، در صنایع دیگری از جمله صنایع خدماتی و بازار مالی این کشورها تأثیرات منفی زیادی بر جای خواهد گذاشت که به اقتصاد آمریکا و جهان نیز آسیب خواهد رساند.

بر اساس داده‌های منتشر شده، صنایع با علوم و فناوری چین در سال‌های اخیر رشد سریعی داشته است. طوری که میزان تولید آن در چین در سال گذشته به ۴ر۱۳ درصد و سهم آن در ارزش افزوده صنایع بزرگ چین به حدود ۱۳ درصد رسید. چین در این زمینه حدود ۴۳۰۰ میلیارد یوان نیز سرمایه گذاری کرده که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ حدود ۹ر۱۵ درصد افزایش یافت. در سه ماهه نخست سال جاری، ارزش افزودۀ این صنایع در چین ۹ر۱۱ درصد رشد داشته و از میزان رشد دیگر صنایع چین ۱ر۵ درصد بالاتر بود.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی