صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چین بزرگترین مقصد برای تحصیل در خارج از کشور در آسیا شد

2018-05-15 15:18:33

طبق تازه‌ترین آمار از وزارت آموزش و پرورش چین، تا پایان سال 2017، جمعا حدود 500 هزار دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل به دانشگاه‌های مختلف چین رفتند که از میان آن، تعداد دانش‌آموزان از کشورهای مربوطه "یک کمربند-یک جاده" به حدود 320 هزار نفر رسیده که بیش از 60درصد میزان کل دانش‌آموزان خارجی را تشکیل داد. بر اساس افزایش تعداد دانش‌آموزان خارجی، چین الان بزرگترین مقصد آسیایی برای تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود.

وزارت آموزش و پرورش چین ماه گذشته با انتشار آماری خبر داد، در سال 2017 میلادی، حدود 500 هزار دانش‌آموزان از کشورهای مختلف جهان برای تحصیل وارد دانشگاه‌های چین شده و از میان آن، تعداد دانش‌آموزان از کشورهای مربوطه "یک کمربند-یک جاده" به حدود 320 هزار نفر رسیده که بیش از 60درصد میزان کل دانش‌آموزان خارجی را تشکیل داد. ظرفیت دانش‌آموزان خارجی در چین در دو سال متوالی به سرع بیش از 10درصد افزایش یافته که دانش‌آموزان از کشورهای کره جنوبی، تایلند و پاکستان در جایگاه اول، دوم و سوم ربده‌بندی تعداد دانش‌آموزان قرار گرفتند.

کنفو و تایزی، دو موضوع اصلی از فرهنگ سنتی چین، بسیاری از دانش‌آموزان خارجی را به خود جلب کرده است. خانم آیبی از نرویژی که الان در دانشگاه ورزش پکن فوق لیسانس را می خواند به خبرنگاران گفت، آرزویش این است که بعد از فارغ التحصیل برای گسترش وو شو چین به نرویژی بر می گردد. وی افزود:

"الان در نروژی فقط چند صد نفر با وو شی آشنا شده و آن را تمرین می کنند. من آرزو دارم که این ورزش سنتی چین را بیشتر در وطنم گستش دهم. لذا اول در چین فوق لیسانس این رشته را می خوانم.

از لحاظ رشته‌های تحصیل دانش‌آموزان خارجی، تعداد دانش‌آموزان رشته ادبیات با حدود 50درصدی همچنان در جایگاه اول قرار گرفته و از سوی دیگر، تعداد شاگردان رشته‌های علمی، مدیریت، صنعتی، هنری و کشاورزی هم به اندازه چشمگیری رشده کرده که میزان رشد آن در مقایسه با دوران گذشته بیش از 20درصد پیدا کرده است. در حال حاضر، وزارت آموزش و پرورش چین هم با 46 کشور و منطقه جهان توافقنامه برسمیت شناخت مدارک علمی متقابل را امضا کرده که از ماین آن، تعداد کشورهای حاشیه "یک کمربند-یک جاده" نصف آن را تشکیل داده است. شو تائو رییس بخش همکاری و مبادلات بین المللی از وزارت آموزش و پرورش چین معرفی کرد، تایید و قدردانی کشورهای حاشیه "یک کمربند-یک جاده" از کیفیت آموزش و پرورش چین به پیشبرد تبادلان انسانی بین کشورها کمک خواهد کرد.

در حال حاضر، تعداد دانشگاه ها با توان پذیرش دانش‌آموزان خارجی در چین به 935 تا رسیده و ظرفیت دانش‌آموزان خارجی نیز از بیش از 1200 نفر در چهل سال پیش به حدود 500 هزار نفر کنونی توسعه یافت. منبع دانش‌آموزان خارجی نیز از چند کشور خاصی در اولیه به بیش از 200 کشور و منطقه جهان گسترش یافته و با توجه به این، لیو جین هوی دبیر صندوق تحصیل در خارج از کشور ملی چین بر ارتقای کیفیت تحصیل دانش‌آموزان خارجی در چین را تاکید کرد. وی افزود:

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی