صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

حال و هوای تجاری سنگین و روزافزون اورست نوردی

2018-05-15 17:23:44

قلۀ اورست با ارتفاع ۴۳ر۸۸۴۴ متر و رسیدن سرعت باد حتی تا ۱۸۹ کیلومتر در ساعت در آن، با حداقل دمای ۷۳ درجه سانتیگراد و میزان اکسیژن هوا به اندازه دو سوم میزان مناطق همسطح دریا، پس از میلیونها سال سکوت، در دهه های اخیر شلوغتر شده است.


حال و هوای تجاری سنگین و روزافزون اورست نوردی

قله اورست واقع در مرز چین و نپال با ارتفاع ۴۳ر۸۸۴۴ متر از سطح دریا مرتفع ترین کوه جهان است. از زمان صعود موفق ادموند هیلاری کوهنورد و کاشف و نیکوکار نیوزلندی به نوک قلۀ اورست در سال ۱۹۵۳، افراد بیشتری به صورت روزافزون توان کوهنوردی خود را به چالش می کشند و این قله برترین افتخار کوهنوردان جهان نیز شناخته می شود.

حالا بیش از ده مسیر اورست نوردی کشف شده است اما پر استفاده ترین آنها هنوز همان دو مسیر واقع در دامنه های شمالی و جنوبی است که به ترتیب در منطقه خودمختار تبت چین و نپال و تحت مدیریت این دو کشور قرار دارد. مسیر جنوبی واقع در نپال چون شیب کمتر دارد و نسبتاً گرمتر است، گزینۀ بیشتر اورست نوردان است. کمپهای پایۀ شمالی و جنوبی به ترتیب واقع در تبت چین و نپال در ماههای آوریل تا اکتبر هر سال به روی کوهنوردان باز است. این به معنای آن است که صعود به قله اورست در این مدت امکانپذیر است. اما با توجه به شرایط آب و هوایی، ماهها آوریل و مۀ هر سال بهترین زمان صعود به قله اورست شناخته می شود و ضمناً ممکن ترین زمان صعود برای بیشتر اورست نوردان است.

حال و هوای تجاری سنگین و روزافزون اورست نوردی


دستگاه مدیریتی دولت نپال ۲۶ آوریل پیشبینی کرد در هفته های آینده بیش از ۳۰۰ کوهنورد از مسیر دامنۀ جنوبی به اورست نوردی می پردازند.

داده های ادارۀ گردشگری نپال نشان می دهد تا آخر سال آوریل، دولت آن کشور ۳۴۶ مجوز صعود به درخواست کنندگان صادر کرده است. انتظار می رود تعداد مجوزهای صادر شدۀ امسال از تعداد سال گذشته به میزان ۳۷۳ فقره فراتر برود. با توجه به آنکه هر اورست نورد معمولاً یک راهنمای محلی به نام «شرپا» استخدام می کند، پیشبینی می شود مجموع شمار صعود کنندگان امسال از ۷۰۰ نفر فراتر برود.

صعود به نوک قلۀ اورست به دلیل استفاده از فناوریهای جدید و کمک شرپاها راحتتر و ساده تر شده است. نسبت کوهنوردان موفق در صعود به نوک قله اورست در سال ۱۹۹۰ تنها ۱۸ درصد بود، اما این رقم در حال حاضر به ۵۶ درصد رسیده است. اورست نوردی از ماجراجویی افراد شجاع به نوعی تفریح کوهوردان عادی یا به عبارت دیگر، نوعی گردشگری تبدیل شده است. بازرگانی محرک این تبدیل است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی