صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

با بالا گرفتن جنگ تجاری کاخ سفید، شرکت‎های آمریکایی بیشتر به دنبال همکاری با چین خواهند بود

2018-07-12 11:06:14

با گذشت حدود یک هفته از آغاز جنگ تجاری بین چین و آمریکا، همچنان شاهد تغییرات جدید هستیم.

عصر روز دهم ژوئیه به وقت محلی، دفتر نماینده تجاری آمریکا به بهانه " واکنش به اقدامات تلافی‎جویانه چین و عدم تغییر برخی از سیاست‎های تجاری این کشور" فهرست افزایش تعرفه 10درصدی بر گروهی از کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار را اعلام کرد. در واکنش به این اقدام، وزارت بازرگانی چین گفت، اعلام فهرست‌ افزایش بیش از حد تعرفه بر کالاهای چینی از سوی آمریکا به هیچ وجه قابل قبول نیست . دولت چین همچون گذشته برای حفاظت از منافع ملی و مردم چین، اقدامات لازم را برای مقابله با این اقدام آمریکا در پیش می‎گیرد.

در صورتی که فهرست افزایش تعرفه‎های آمریکا از 50 میلیارد تا 200 میلیارد دلار کالای چین به اجرا گذاشته شود، درهای بازار آمریکا در برابر بیش از نیمی از کالاهای چینی بسته خواهد شد، از این رو طبق آمار گمرک چین، میزان کل صادرات چین به آمریکا در سال 2017 به 429 میلیارد و 800 میلیون دلار رسید و اگر مصرف‌کنندگان آمریکایی همچنان به خرید کالاهای چینی این دو فهرست‌ تمایل نشان دهند، دست‎کم با افزایش 10 درصدی قیمت روبه‎رو خواهند شد. با توجه به همین موضوع، وزارت بازرگانی چین با "غیرعاقلانه" خواندن چنین اقدامی، آمریکا را به تلاش برای "ضرر رساندن به چین، دیگر کشورهای جهان و حتی خود این کشور" متهم کرده است.

اما آیا دولت ترامپ که خود را "وارد به هنر تجارت" می‎داند و به "دنبال پیروزی" در این جنگ است، "شجاعات" روبه‎رو شدن با یک شکست همه‌جانبه را نیز خواهد داشت؟ و در آن صورت چگونه خواهد توانست رؤیای "شکوفایی مجدد آمریکا" را تحقق بخشد؟ به نظر می‎رسد اعلام فهرست‌ تعرفه بر 200 میلیارد دلار کالای چینی، با هدف اعمال فشار بر چین در جهت کنار آمدن با خواسته‎های آمریکا صورت گرفته است. در واقع، این فهرست‌ باید مورد سنجش افکار عمومی قرار بگیرد و این امر حدود دو ماه طول می‌کشد و در این مدت، همچنان شاهد عوامل نامشخص گوناگونی خواهیم بود. نتیجه هر چه که باشد، هیچ کشوری حاضر به سازش بر سر منافع ملی و مردم خود نخواهد بود؛ چین نیز بی‎شک با در پیش گرفتن اقدامات متقابل، به این جنگ تجاری پا خواهد گذاشت. شایان ذکر است که به دنبال گسترش "تروریسم تجاری" از سوی کاخ سفید، روز به روز جمع بیشتری از شرکت‌ها و مردم آمریکا به جنبش " جبهه مبارزه با تروریسم تجاری" می‎پیوندند و در روزهای اخیر، تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی و بازرگانی برای همکاری‌ درازمدت با پکن وارد چین شدند.

دهم ژوئیه، "تسلا"، یکی از مشهورترین شرکت‎های آمریکایی که در زمینه انرژی و خودروهای الکتریکی فعالیت می‎کند، با امضای قرارداد سرمایه‌گذاری در پروژه طراحی و ساخت خودروهای الکتریکی با شانگهای، به طور رسمی، از راه‌اندازی نخستین خط تولید خود خارج از خاک آمریکا در چین خبر داد که قرار است با ظرفیت تولید 500هزار دستگاه خودرو، همزمان با عید بهار سال آینده چین کار خود را آغاز کند. یک روز پس از آن، شهردار شهر شیکاگو در راس هیأت اقتصادی و تجاری وارد پکن شد و با امضای توافقنامه "برنامه همکاری پنج ساله در صنایع عمده 2018-2023" با چین، دو طرف تصمیم گرفتند در ابعاد مختلف مانند صنایع وابسته به بهداشت و درمان، تولیدات پیشرفته، فناوری و نوآوری، خدمات بانکداری، کشاروزی و صنایع خوراکی، ساخت تاسیسات زیربنایی و برخی صنایع دیگر به همکاری‌ گسترده‌ بپردازند که نخستین برنامه پنج ساله بین دو دولت محلی چین و آمریکا به شمار می‌رود.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی