صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چین با انجام مطلوب کار خود، در جنگ تجاری پیروز خواهد شد

2018-07-12 20:04:35

این روزها چین و امریکا آرام نیست.

پس از شلیک تیر اول جنگ تجاری از سوی کاخ سفید، شخصیتهای مهم از جمله آلن گرینسپن رییس پیشین ذخیرۀ فدرال امریکا، پل کروگمن برنده نوبل اقتصادی یکی پس از دیگری طی سخنانی ترامپ را متهم کردند که سیاستش ضمن افزایش هزینۀ مردم آمریکایی، باعث می شود اقتصاد آمریکا با کمترین سود و بیشترین آسیب مواجه شود. این در حالی است که کاخ سفید با نادیده گرفتن این نظرات فورا فهرست اخذ 10 درصد تعرفه علیه کالاهای چینی را که ارزشش به 20 میلیارد دلار می رسد، منتشر کرد تا با اعمال فشار بیشتر، در این جنگ پیروز شود. همراه با وخیمتر شدن جنگ، مجلس سنای آمریکا ناچار شد با تصویب قطعنامه ای از ترامپ بخواهد موضوع اخذ تعرفه به تصویب کنگره برسد. بنا به گزارش رسانه های گروهی آمریکا، تصویب این قطعنامه نشان می دهد که سیاست گمرکی ترامپ باعث نامیدی اعضای مجلس سنای آمریکا شده است.

از سوی دیگر، چین ضمن اعتراض شدید نسبت به اقدام غیرمنطقی آمریکا برای تسریع در وخامت جنگ تجاری، تاکید کرد که چین ناچار به نشان دادن واکنش است و از سوی دیگر به سیاست باز کردن بازار خود ادامه خواهد داد. پس از اعلام کمیسیون نظارت بر سهام چین مبنی بر باز کردن حساب سهام برای شهروندان خارجی، روز سه شنبه، شرکت تسلا از شرکت معروف خودروی برقی و انرژی آمریکا با امضای توافقنامه ای با شهر شانگهای، بزرگترین کارخانه خارجی خود در جهان را که میزان تولید آن سالانه به 500 هزار دستگاه می رسد، در چین تاسیس می کند و دولت شیکاگو نیز با دولت محلی چین برنامۀ 5 ساله امضا کرد که در زمینه هایی مانند پزشکی و بهداشت، تولیدات پیشرفته، فناوری نوآورانه و مالی با چین همکاری خواهد کرد.

در فضای جنگ تجاری، اقدام دولت ترامپ ناخرسندی و مخالفت شدیدی در داخل آمریکا در پی آورده است، ولی چین بر اساس برنامۀ خود عمل می کند. زیرا چین به روشنی می داند که علیرغم اقدامات تحریک آمیز کاخ سفید، انجام مطلوب کار خود، از قویترین سلاحها برای غلبه در این جنگ تجاری است.

انجام مطلوب کار خود، تجربۀ پرارزش چین در 40 سال اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز است.

انجام مطلوب کار خود به معنای تحقق توسعه با کیفیت بالای اقتصادی چین، پاسخ به نیازهای مردم به زندگی بهتر و ایفای نقش خود به عنوان کشور بزرگ مسؤول برای پیشبرد ایجاد جامعۀ انسانی با سرنوشت مشترک است.

اکنون جنگ تجاری میان چین و آمریکا شروع شده است. محافل خارجی نگران آنند که اقتصاد چین تحت تاثیر منفی آن قرار گیرد و از این رو بر اقتصاد جهان نیز تاثیر بگذارد. به طور منطقی می توان گفت، تاثیرات منفی در کوتاه مدت وجود خواهد داشت، ولی در دراز مدت، تاثیرات آن مثبت است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی