صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

خلاقیت - قوی ترین محرک توسعه مستمر چین

2018-10-03 17:52:21

یک ضرب المثل چینی می گوید: اگر روزی موفق به خلاقیت شدید، باید به فکر ادامه آن هم باشید. خلاقیت همیشه یکی از استعدادهای طبیعی ملت چین و سرچشمه روانی پیشرفت این ملت بوده و امروز نیز قوی ترین محرک توسعه مستمر این کشور است.

چین در زمینه های نجومی، تقویم، ناوبری، ریاضی و دانش های نظامی پیشتاز جهان بوده است. از میان این موفقیت ها می توان به چهار اختراع معروف؛ کاغذ، قطب نما، باروت و فن چاپ اشاره کرد. در سده اخیر، به دلیل تجاوز استعمارگران و رکود اقتصادی، چین در خلاقیت علمی و فنی عقب افتاد اما پس از تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1949، با وجود آن همه تحریم های فنی و اقتصادی کشورهای غربی، چین با اتکا به تلاش های سرسختانه محققان خود، موفق به ساخت بمب اتمی و بمب هیدروژنی و ماهواره شد.

تا آغاز اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز در چهار دهه پیش، مخصوصا در سال های اخیر، تحت هدایت راهبرد "تحریک توسعه با خلاقیت و ایجاد کشور خلاق"، ظرفیت خلاقیت چینی ها نتایج بیشتری نسبت به گذشته داشته است، در این میان می توان به بزرگ ترین تلسکوپ رادیویی جهان به نام FAST، اکتشاف کننده ذرات ماده تاریک به نام "وو کونگ"، ماهواره آزمایش کوانتوم در فضا به نام "مو زی"، زیردریایی تحقیقاتی "جیائو لونگ"، هواپیمای بزرگ، قطار تندرو، استخراج آزمایشی یخ آتشین، برنج قابل کاشت در آب شور و تحقق زندگی بدون نقد اشاره کرد. سهم خلاقیت فنی در رشد اقتصادی چین در سال 2017 به 57.5 درصد رسیده و تعداد موارد ثبت حق مالکیت فکری در آن سال نیز به 1 میلیون و 382 هزار مورد رسید که برای 7 سال متوالی بیشترین در جهان بوده است. در آن سال نیز در چین 1 تریلیون و 750 میلیارد یوان معادل 2.12 درصد ارزش تولید ناخالص آن کشور در آن سال برای تحقیقات علمی و فنی اختصاص داده شده است. تعداد رساله های علمی و فنی چین نیز برای نه سال متوالی در جایگاه دوم جهان قرار گرفته و چین نیز برای نخستین بار در رده بندی شاخص خلاقیت سال 2018 به ردیف 20 کشور برتر پیوسته است.

آقای کلائوس شواب، بنیانگذار و رییس اجرایی مجمع جهانی اقتصاد اخیرا اظهار کرد: "چین وارد مدار ایجاد جامعه خلاق شده است". بنیاد ملی علوم آمریکا نیز در گزارش خود آورده است چین کشور دوم غیرقابل انکار جهان در زمینه خلاقیت است و هزینه آن کشور برای تحقیقات از مجموع کشورهای عضو اتحادیه اروپا فراتر رفته است.

در حال حاضر، بشر با چهارمین انقلاب صنعتی با محوریت هوش مصنوعی، انرژی پاک، فناوری روبات، فناوری اطلاعات کوانتومی، واقعیت مجازی و فناوری بیولوژیک، رو به رو است. برخی می گویند، چین سوار نخستین قطار چهارمین انقلاب صنعتی شده اما در واگن جلو نیست. این واقعیت دارد. چین که در بسیاری صنایع پیشتاز جهان است، اما در تامین موتور هواپیما و تراشه شدیدا به خارج وابسته است. به علاوه، نقاط مختلف این کشور از لحاظ سطح توسعه در سطوح گوناگون و متمایزی قرار دارند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی