صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

دنیایی روی دو چرخ

2018-10-10 21:29:06

دنیایی روی دو چرخ

جو جی ون در سفر به اتیوپی

یک دوچرخه سوار ماجراهای رکاب زنی خود در 34 کشور را با مخاطبین این گزارش به اشتراک گذاشته است.

موقعی که سال های پیش "جو جی ون" چنین برنامه رکاب زنی در مسیری 54 هزار کیلومتری به 34 کشور در سه قاره را آغاز کرد، ظاهر تمیز و مرتبی داشت.

جو جی وی با صورت تراشیده و موهای کوتاه چین را ترک کرده بود. اما امروز، ریش این مرد با پوست برنزه به صورت گیسوهای باریک در آمده است.

این مرد 32 ساله می گوید: بیشتر اوقات، رکابزنی بسیار خسته کننده بود. اما عوامل نامشخص در ماجراها از جمله افراد و اوضاعی که برخورد می کنید، مسافرت را ارزشمند می ساخت.

جو تاکنون هفت سفر به کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی داشته که بسیاری از آن ها در مسیر  کمربند و جاده قرار داشته اند. او پیش از سفر به کلمبیا و رکابزنی در آن کشور، به وطن بازگشته و یک ماه در کشور ماند. در این مدت او با روزنامه چاینا دیلی مصاحبه کرد.

او در مسافرت های رکابزنی خود شارژر خورشیدی و لوازم کمپینگ را همراه می برد. او از یک روز شش تا هشت ساعت به دوچرخه سواری می پرداخت. از کارهای روزمره اش در مسافرت می توان به باز و جمع کردن خیمه، تهیه قهوه و آشپزی اشاره کرد. او در بعضی توقفگاه های مسافرت نیز برای معاشرت با اهالی بومی می ماند.

جو لغات اسپانیایی کاربردی را برای گفت و گو با مردم بومی کشورهای آمریکای لاتین یاد گرفت. البته، برای تبادل نظر با آن ها، جو هم از زبان بدنی استفاده می کرد.

او می گوید: باید عادات و رسوم محلی را مراعات کنم و با فرهنگ محلی آشنا شوم تا بتوانیم به همدیگر احترام بگذاریم. بسیاری از آن ها نسبت به همه چیز درباره چین کنجکاو هستند و من مثل دریچه چین در کشور آن ها بودم. آن ها خیلی مهربان بودند."


دنیایی روی دو چرخ

جو جی ون در ساحل دریاچه ای در راه به اکوادور

او یک مغازه دار در پرو را به یاد آورد. این مغازه دار در مسافرت جو به پرو، غذاهای رایگان به او داده و از جو به صرف شام دعوت کرده بود. این مغازه دار از مشاهده یک رکابزن چینی در کشورش بسیار متعجب بود. دخترش که انگلیسی می دانست، در صحبت به آن ها کمک می کرد.

جو برای سه روز مهمان این خانواده بود و در این جریان، به مهمانی بزرگی دعوت شد. او به میزبان، آشپزی چینی را یاد داد. او می گوید: آن ها غذای چینی را در رستوران های چینی در پرو خورده بودند اما هیچ وقت تهیه غذای چینی را امتحان نکرده بودند. گرچه غذا کمی تند بود، اما دوستش داشتند."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی