صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

هنر معامله راه پیشرفت جهان را روشن نمی کند

2018-10-12 20:27:54

صندوق بین‎المللی پول در جدیدترین گزارش خود، پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی سال 2018-2019 را از 3.9 درصد به 3.7 درصد کاهش داد. این سازمان همچنین در این گزارش گفت که با توجه به نامشخص بودن سیاست‎های کشورهای مختلف، خطرهای تجاری به جدی‎ترین چالش پیش روی اقتصاد جهان تبدیل می‎شود.

این در حالی است که مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش در یک سخنرانی انتقادی، تهدید به افزایش تعرفه‌های گمرکی بر 250 میلیارد دلار کالای چینی کرد و گفت: "رئیس جمهور ترامپ به روشنی گفته است بر کالاهای چینی تعرفه گمرکی بیشتر وضع خواهد شد مگر آنکه توافقی برابر و مفید برای هر دو طرف حاصل شود."

با مرور دو رویداد فوق می‎توان دریافت صندوق بین‎المللی پول، عبارت‎های "نامشخص بودن سیاست‎ها" و "خطرهای تجاری" را در مورد چه کشورهایی به کار می‎برد.

"ادعای آمادگی برای مذاکره در کنار بالا بردن چماق" از سوی واشنگتن یکی از ضرورت‌های تحقق "اول آمریکا" و یک از هنرهای معامله تلقی شده است. اما این رفتار حتی موجب ناراحتی متحدان این کشور نیز شده است.

به عنوان مثال وقتی اتحادیه اروپا و آمریکا در روز 25 ژوئیه، بیانیه مشترکی را برای حل تنش‎های تجاری منتشر کردند، حتی برخی از مشاوران ارشد ترامپ نیز نمی‌توانستند آن را باور کنند، چرا که پیش‎بینی کرده بودند ترامپ در دیدار با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا اجرای افزایش تعرفه 25 درصدی بر 200 میلیارد خودروی اروپایی را اعلام می‌کند. روزنامه گاردین بریتانیا نوشت ترامپ در معامله قابل اعتماد نیست. حق با این روزنامه است. ترامپ در سفر انتخاباتی خود به ایالت وست ویرجینیا اعلام کرد آمریکا از هر دستگاه خودرو وارداتی اروپا 25 درصد تعرفه دریافت خواهد کرد.

در مورد کانادا نیز ترامپ پس از انتشار بیانیه مشترک گروه 7 در کانادا به نماینده آمریکا دستور داد از این بیانیه پشتیبانی نکند.

در مورد ژاپن، پس از قراردادن ژاپن در ردیف کشورهای مشمول ارتقاء تعرفه عوارض فولاد و آلومینیوم، ترامپ تهدید کرد تعرفه عوارض خودروهای وارداتی از ژاپن را از 2.5 درصد به 25 درصد افزایش می‎دهد و حتی گفت: شینزو آبه دوست من است. او همیشه لبخند می‎زند. اما وقتی که به او بگویم چقدر پول باید به ما بدهد، این روابط خوب ما از بین خواهد رفت." به عبارت دیگر، ژاپن هدف بعدی آمریکا در جنگ تجاری خواهد بود.

همان‎طور که شاهدیم دولت کنونی آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام (TPP)، توافقنامه پاریس درباره تغییرات اقلیمی، برجام، یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شده و حتی تهدید می‎کند که از سازمان تجارت جهانی و سازمان ملل نیز خارج خواهد شد. کاخ سفید روحیه تعهدپذیری را کنار گذاشته است.

ما از انتقادات بی پایه مایک پنیس از چین نیز به یک نتیجه روشن می‎رسیم که آمریکا برای حل مسائل صداقت لازم را ندارد بلکه از طریق هنر معامله‎گری خود تنها به دنبال تحقق هدف "اول آمریکا" و "آمریکا تنها برنده" است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی