صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

چین پیوسته نیروی محرکه جدیدی به ایجاد اقتصاد باز در جهان وارد می کند

2018-11-05 20:51:46

نخستین نمایشگاه بین المللی واردات چین 14 آبان/ عقرب، 5 اکتبر با حضور 172 کشور، منطقه و سازمان بین المللی و بیش از 3600 موسسه در شهر شانگهای گشایش یافت. شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در آیین گشایش سخنرانی تخت عنوان «ایجاد مشترک اقتصاد نوآورانه، فراگیر و باز جهانی» ایراد نمود. وی از لحاظ گرایش تاریخی، سه پیشنهاد برای پیشبرد همکاری کشورها مطرح و پنج تدبیر در راستای ادامۀ اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز اعلام کرد. این پیشنهادها و تدابیر، نیروی محرکۀ بزرگتری به دفاع مشترک از تجارت آزاد و نظام تجارت چند جانبه، ایجاد مشترک اقتصاد باز جهانی و ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک وارد می کند.

مخاطبان متوجه سه واژۀ کلیدی «گشایش، نوآوری و فراگیری» در سخنرانی شی جین پینگ شدند که بارها تکرار شد. این یک جمعبندی جامع از تجریبات 40 سالۀ اصلاحات و درهای باز چین و نیز شرایط لازم برای تحقق توسعه با کیفیت بالای چین در آینده است. به ویژه «گشایش»، علامت روشن چین امروز از سوی شی جین پینگ خوانده می شود. امروز، چین که وارد عصر جدید شده است، به درهای باز با زاویۀ بیشتر برای تحقق توسعه با کیفیت بالاتر نیازمند است.

پس از اعلام تدابیر مهم ادامه دور جدید درهای باز چین در مجمع آسیای بو آئو در ماه آوریل امسال، شی جین پینگ در سخنرانی خود 5 تدبیر مهم در راستای ادامۀ اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز اعلام کرد که عبارتند از: گسترش پتانسیل واردات، ادامۀ افزایش دسترسی بازار، ایجاد محیط بازرگانی در سطح اول جهان، توسعۀ سکوی جدید با درهای بازتر و پیشبرد همکاری دوجانبه و چندجانبه. این تدابیر با نیاز توسعه و انتظارات کشورها هماهنگ است و نیز اقدام مشخص چین برای کمک به جهانی شدن اقتصاد و رشد اقتصاد سراسر جهان محسوب می شود.

برای نمونه، در زمینۀ کاهش پیوستۀ محدودیت ورود به بازار، چین محدودیت نسبت سهام سرمایه خارجی در زمینه های آموزش و پرورش و پزشکی را کاهش خواهد داد. پیشبینی می شود که در 15 سال آینده میزان کل کالاها و خدمات وارداتی به ترتیب بیشتر از 30 و 10 هزار میلیارد دلار خواهد بود. بدیهی است که این تدابیر فرصتهای سرمایه گذاری بیشتر و فضای توسعه گسترده ای برای سرمایه گذاران و عرضه کنندگان خارجی فراهم خواهد کرد و در ضمن نیاز مصرف کنندگان چینی را نسبت به خدمات و کالاهای بهتر برآورده خواهد ساخت.

شی جین پینگ در سخنرانی خود به بعضی مناقشات و مشکلات جدی در توسعه کنونی اقتصاد کشور اذعان کرد. با این حال وی بر آن است که وضع اساسی سالم و با ثبات اقتصاد چین، شرایط و عناصر تولیدات برای پشتیبانی از توسعه با کیفیت بالا و گرایش کلی با ثبات و مثبت در درازمدت «تغییر نکرده است» و نسبت به دورنمای توسعۀ اقتصاد چین ابراز خوش بینی کرد و گفت که رشد اقتصاد چین کماکان در ردیف اول جهان قرار دارد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی