صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

به چه نوع دنیای دیجیتالی نیاز داریم؟

2018-11-09 16:42:11

پنجمین کنفرانس جهانی اینترنت در شهرک "وو جن" چین در حال برگزاری است. این شهرک ملقب به "ونیز چینی" به خاطر ساختمان‌های با سبک معماری ویژه خود که دورنگ دارد یا به عبارت دیگر بامش مشکی رنگ و دیوارش سفید رنگ است، و قایق های در حال حرکت بر روی روخانه ای که از درون شهر عبور می کند، بسیار به آن چه در نقاشی سنتی چینی تعریف می شود نزدیک است و یکی از جاذبه های گردشگری معروف چین است اما به خاطر کنفرانس جهانی اینترنت در معرض دید کل جهانیان قرار گرفته است.

به چه نوع دنیای دیجیتالی نیاز داریم؟

دقیقا یک هفته پیش از گشایش این کنفرانس، یک دکه روزنامه فروشی منطقه منهتن نیویورک نیز کانون پوشش های خبری قرار گرفت. روزنامه ها و مجلات این دکه با روزنامه ها و مجلات جریان اصلی که برای مخاطبان بسیار آشنا هستند، ببسیار شباهت دارد اما با خواندن دقیق تر آن ها می توان دریافت که مباحث این نشریات به طور کامل چیزی دیگر است. این روزنامه ها و مجلات بیشتر تیترهای بسیار حیرت آور و سنگین دارد. قضیه این است،

مجله "ColumbiaJournalism Review" اخبار ساختگی در شبکه های اجتماعی را در روزنامه ها و مجلات کاغذی چاپ کرده است تا به مخاطبان وجود و گسترش شدید اخبار ساختگی در فضای مجازی را یادآور کند.

تا اواخر ماه ژوئن امسال 55 درصد جمعیت دنیا یعنی 4.2 میلیارد نفر از جمعیت دنیا به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرده اند. این به معنای آن است که نحوه دسترسی به دانش و دانستنی ها و روش های زندگی و فکر و دیدگاه آن ها نسبت به گذشته دگرگون شده است.

به همین خاطر، موضوعات و محتوایی که در فضای مجازی رد و بدل می شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است. شبکه اینترنت با این فرض و تصور ابداع شده است که جلوگیری از پوشش دادن سوانح، حوادث، رسوایی ها و اسرار میسر نباشد اما موضوعات آن باید واقعی و منبع آن باید قانونی باشد و نباید برای جلب توجه، از محدودیت ها عبور کرد. اما اوضاع کنونی شبکه اینترنت که امروز با آن رو به رو هستیم این است که اخبار ساختگی که ما را افسرده و غمگین می کند و به حیرت در می آورد، سریع تر و راحت تر از اخبار واقعی گسترش می یابد.

تیم برنرز لی، پژوهشگر کامپیوتر بریتانیا معروف به مخترع شبکه "وب جهان گستر"(World Wide Web) نیز این تحول را احساس کرده است. او که در سال 1989 شبکه "mesh" را که تا سال 1990 به نام "وب جهان گستر" نامیده می شد، اختراع کرده بود، اخیرا در گفت و گو با خبرگزاری رویترز ناامیدی خود به اوضاع کنونی شبکه اینترنت را ابراز کرد که عبارتند از: قدرت انحصاری شرکت های غول پیکر، سوء استفاده از اطلاعات شخصی و تبلیغ و گسترش نفرت در شبکه. او تاکید کرد این خارج از تصور او در هنگام اختراع شبکه وب است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی