صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

دیدار سران چین و آرژانتین

2018-12-03 15:59:49

دیدار سران چین و آرژانتین

شی جین پینگ رییس جمهور چین 11 آذر در بوئنوس آیرس با ماوریسیو ماکری رییس جمهور آرژانتین دیدار کرد. سران دو کشور موافقت کردند تا با دید بازتر به برنامه ریزی روابط دوجانبه بپردازند و دورۀ جدیدی در روابط همکاری راهبردی همه جانبه دو کشور آغاز کنند.

ماوریسیو ماکری برای استقبال از مهمان خود در کاخ ریاست جمهوری مراسم باشکوهی برگزار کرد.

دو طرف در گفتگوی همان روز به توافقات مهمی رسیده و در مراسم امضاء اسناد همکاری دو جانبه از جمله «برنامه اقدام مشترک دول جمهوری خلق چین و جمهوری آرژانتین» شرکت کردند. دو طرف همچنین یک بیانیه مشترک منتشر کردند.

شی جین پینگ پس از گفتگو به رسانه ها گفت:

«موافقت کردیم به منظور توسعۀ درازمدت دو کشور با دیدی گسترده تر به برنامه ریزی روابط دوجانبه بپردازیم و دورۀ جدیدی در روابط همکاری راهبردی همه جانبه دو کشور آغاز و قاطعانه از مسیرهای برگزیدۀ طرف مقابل برای توسعه و نگرانیها و منافع طرف مقابل پشتیبانی کنیم. ما تحت هدایت برنامۀ اقدام مشترک دو کشور در پنج سال آینده به ارتباط و همکاری در چارچوب پیشنهاد کمربند و جاده ادامه می دهیم و رشد باثبات و متوازن حجم تجارت بین دو کشور را محقق می کنیم.»

رهبر چین یادآور شد: چین و آرژانتین هر دو جزو کشورهای نوظهور مهم هستند و باید مشترکا از ایجاد نوعی اقتصاد چندجانبه و فراگیر در سطح جهان پشتیبانی کنند. چین مایل است همکاری و هماهنگی خود با آرژانتین در سازمانهای چندجانبه و در چارچوب جنوب جنوب را تقویت و تعداد بیشتری از کشورهای در حال توسعه را از نتایج روند جهانی شدن اقتصاد بهره مند کند و به اتفاق آنها جامعۀ بشری با سرنوشت مشترک ایجاد کند.

شی جین پینگ دربارۀ روابط چین با کشورهای آمریکا لاتین گفت:

«اقتصاد کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور کشورها بر اثر عوامل خارجی دچار مشکل شده است. اوضاع اقتصادی کشورهای آمریکای لاتین نیز دچار تغییرات عمیق و پیچیده شده و با چالشهای بیشتری از گذشته روبرو است. چین به عنوان دوست و شریک صادق مردم کشورهای آمریکای لاتین معتقد است کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب برای تحقق توسعۀ صلح آمیز و باثبات خود از خرد و توان کافی برخوردارند و ما نسبت به آینده آمریکا لاتین اطمینان کامل داریم.»

شی جین پینگ دربارۀ نشست سران گروه 20 که به تازگی پایان یافت، گفت این نشست پیامهایی صحیح، مثبت و دلگرم کننده ارسال کرد. او از نقش مهم آرژانتین در برگزاری این نشست تقدیر کرد و گفت این نشست در حالی برگزار شد که اوضاع جهان بسیار بغرنج شده است. از این رو، این نشست مورد توجه زیادی قرار داشت. این که سران کشورهای مهم جهان دور هم نشسته و درباره مسایل مهم بین المللی به توافق رسیده و بیانیه مشترک صادر کردند، امری بسیار مهم است. این نشست جزو موفقیتهای حامیان چندجانبه گرایی بود و برای حفظ نظام تجارت چندجانبه و ایجاد اقتصاد با رویکرد باز و تفویض قدرت و اطمینان به بازارهای بین المللی بسیار مفید بود.

ماوریسیو ماکری رییس جمهور آرژانتین نیز در گفتگو از کمک و پشتیبانی درازمدت چین از آرژانتین تشکر و موفقیت اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز و فقرزدایی را به مهمان خود تبریک گفت. او تاکید کرد آرژانتین روابط همکاری راهبردی همه جانبۀ خود با چین را تعمیق می بخشد و همکاری با چین در چارچوب پیشنهاد کمربند و جاده را تقویت خواهد کرد. او با اشاره به امضاء برنامه عملیات مشترک 5 ساله دو کشور ابراز امیدواری کرد همکاری دو کشور در زمینه های کشاروزی، امور مالی، هواپیمایی و تاسیسات زیربنایی گسترش یافته و ارتباطات در زمینه های گردشگری و ورزشی افزایش یابد. او همچنین از سرمایه گذاری شرکتهای چینی در آرژانتین استقبال و از پشیتبانی چین از نشست سران گروه 20 که در کشورش برگزار شد، تشکر کرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی