صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

سه ماه کلیدی برای چین و آمریکا

2018-12-04 10:20:37

شی جین پینگ رییس جمهور چین و دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا 10 آذر/1 دسامبر در آرژانتین دیدار و گفتگو کردند. طبق اطلاعات منتشر شده پس از این گفتگو، دو طرف با توقف اجرای تدابیر محدوده کننده تجاری از جمله افزایش نرخ عوارض گمرکی و اختصاص 90 روز به مشورت در راستای لغو تدابیر عوارضی که ظرف امسال توسط دو کشور به اجرا گذاشته شد، موافقت کردند. این امر قابل پیشبینی است در صورت بی نتیجه ماندن این مشورت طولانی، آمریکا احتمالا جنگ تجاری فعلی را تشدید می‌‎نماید.

سه ماه کلیدی برای چین و آمریکا

به این ترتیب باید چطور به نتیجه گفتگوی اخیر سران دو کشور نگاه کنیم؟ سران دو کشور اصطکاک تجاری رو به تشدید دو کشور را متوقف کرده و راهنما و فرصتی برای حل مساله ارایه داده اند که اهمیت این امر غیرقابل انکار است. البته، در سه ماه آینده دور جدید "رقابت هوش و خِرَدورزی" بین تیم‎های مشورت کننده دو کشور آغاز می‎شود که طبق پیشبینی چین، روندی دشوار و بغرنج خواهد بود.

چرا جنگ تجاری چین و آمریکا متوقف شده است؟ دلیلش این است که هر دو طرف برای این جنگ تجاری هشت ماهه مجبور به پرداخت بهایی شده‎اند. آمریکا در زمان تشدید اصطکاک تجاری در ماه مارس امسال گمان می‎کرد به زودی و به راحتی پیروز می شود. اما وقایع هشت ماهه به آمریکایی‎ها نشان داد در جنگ تجاری هیچ طرفی برنده نمی شود بلکه همه بازنده هستند. آمارها نشان می دهد کسری تجاری آمریکا در ماه اکتبر به 77.2 میلیارد دلار یعنی رکوردی جدید در تاریخ رسیده است. به علاوه، شرکت خودروسازی جنرال موتورز نیز در آخر ماه نوامبر تعطیلی هفت کارخانه را اعلام کرد که 4 مورد از آن‌ها در آمریکا بودند و هیچ کدام در چین نیستند. این تحولات فشار سنگین بر دولت آمریکا وارد کرده و باعث ناامیدی آن‎ها شده است. در ضمن، سرمایه گذاری مستقیم خارجی آمریکا در سه ماهه دوم امسال نیز به منفی 8.2 میلیارد دلار کاهش یافته است که پایین‎ترین رقمی از سال 2015 به این سو بوده است. نکته قابل توجه این است که در سال 2017 آمریکا 275 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کرد که بیشترین رقم در جهان بود. بدیهی است جنگ تجاری اهداف آمریکا از جمله کاهش کسری تجاری، ایجاد فرصت کار و برگشت سرمایه به آمریکا را محقق نکرده بلکه چالش های اقتصادی آمریکا را افزایش داده است. پس، آیا جنگ تجاری ادامه می یابد؟ این قابل توجه است که دونالد ترامپ در 14 اکتبر در مصاحبه با سی بی اس به جای عبارت "جنگ تجاری"، آنچه بین چین و آمریکا اتفاق افتاده را درگیری تجاری کوچک عنوان کرد. این نشان می دهد که این تنش‎ها را در حد یک "درگیری کوچک" مد نظر گرفته بوده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی