صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

دیدار رییس جمهور چین با همتای پرتغالی خود

2018-12-05 16:47:54

دیدار رییس جمهور چین با همتای پرتغالی خود

شی جین پینگ رییس جمهور چین 13 آذر/4 دسامبر در پرتغال با ربلو ده سوزا همتای پرتغالی خود دیدار و گفتگو کرد. دو طرف در این دیدار موافقت کردند تا با استفاده از فرصت تاریخی چهلمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور، همکاری دوستانه دوجانبه را به سوی آینده‎ای ثمربخش‎تر هدایت کنند.

چین و پرتغال با یکدیگر دوستی دیرینه دارند و در 39 سال گذشته همواره بر اساس تفاهم، احترام متقابل و اعتماد همکاری برد-برد داشته‎اند. روابط دو کشور از میان تحولات پیاپی جهان با سربلند بیرون آمده و در حال توسعه باثبات و سالم است. شی جین پینگ در دیدار این یادآور شد دو طرف باید اعتماد متقابل سیاسی را تعمیق و پایه سیاسی دوستی دو کشور را تحکیم بخشند. او پس از این دیدار نیز در جمع رسانه‎ها گفت:

"دو طرف رفت‎و آمدهای مقامات عالی رتبه خود را حفظ می‌کنند و ارتباطات میان دستگاه‎های دولتی، قانون‎گذاری و احزاب را افزایش می‎دهند. دو طرف مانند گذشته با درک مسایل کلیدی برای طرف مقابل از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند و رویکردی راهبردی و آینده‎نگرانه را نسبت به روابط دوجانبه در پیش خواهند گرفت."

پرتغال در یک موقعیت جغرافیایی ممتایز و یکی از نقطه‌های مهم اتصال جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم قرار گرفته است. از این رو برای حضور در همکاری‎های مربوط به پیشنهاد کمربند و جاده مزایای طبیعی دارد. شی جین پینگ با اشاره به این مطلب گفت دو طرف باید با استفاده از فرصت‌ها ناشی از امضاء اسناد همکاری کمربند و جاده، اتصالات و ارتباطات خود را افزایش دهند. او افزود:

"دو طرف باید همکاری‌های خود در چارچوب پیشنهاد کمربند و جاده را تقویت کنند تا زمینه و بستر جدید همکاری دو کشور هموار گردد. آن‎ها می‎توانند ضمن ادامه پروژه‌‌های کنونی و گسترش تجارت دوجانبه، زمینه‌های جدید برای همکاری پیدا کنند. دو طرف همچنین می‎توانند همکاری خود در بازارهای طرف ثالث را نیز آغاز کنند."

شی جین‎پینگ در اشاره به روابط چین با اروپا گفت چین و اروپا شریک راهبردی یکدیگر هستند. چین همواره از وحدت اروپا پشتیبانی می‎کند. چین امیدوار است پرتغال همچنان نقشی مثبت در اتحادیه اروپا ایفا کند و توسعه روابط چین - اروپا را در مسیری درست نگهدارد. او افزود:

"پرتغال عضو مهم اتحادیه اروپا و دوست و شریک خوب چین است. دو طرف باید برای توسعه و تعمیق روابط همکاری راهبردی همه‌جانبه بین چین و اروپا تلاش کنند و همکاری و هماهنگی در سازمان‌های بین‎المللی مانند سازمان ملل و مسائل منطقه‌ای و جهانی را افزایش دهند و مشترکاً از چندجانبه‎گرایی و تجارت آزاد دفاع کنند."

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی