صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

شی جین پینگ: وحدت میهن شرط لازم برای رستاخیز بزرگ ملت چین است

2019-01-02 16:30:15

امسال مصادف با چهلمین سالگرد انتشار بیانیه خطاب به هم‌وطنان تایوانی مردم چین است و به همین مناسبت مراسمی پرشکوه روز چهارشنبه 2 ژانویه در پکن برگزار شد. شی جین‌پینگ دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست، رییس جمهورو رییس کمیسیون نظامی مرکزی چین در این مراسم حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت، وی به نمایندگی از طرف مردم خاک اصلی به هموطنان تایوانی درود گفت و تاکید کرد، نمی‌توانیم تاریخ را برگزینیم، اما می‎توانیم با در دست گرفتن حال، آینده را ایجاد کنیم. عصر جدید با توسعه بزرگ ملت چین همراه خواهد بود. راه پیشرفت هموار نیست اما اگر ما در کنار هم و با همبستگی تلاش کنیم ، حتما آینده‎ای زیباتر را برای رستاخیز ملت چین ایجاد می‎کنیم و وحدت میهن را تحقق خواهیم بخشید.

اول ژانویه سال 1979 میلادی، «بیانیه خطاب به هموطنان تایوانی» مردم چین توسط کمیته دایمی مجلس ملی نمایندگان خلق چین منتشر شد که در آن ضمن اعلام رهنمودهای دولت برای تحقق وحدت و صلح در سراسر چین، دیدگاه مهم دولت چین برای پایان دادن به رویارویی نظامی، تحقق رفت و آمد آزاد بین دو ساحل تنگه تایوان، برقراری ارتباط هوایی، پستی و تجاری و برگزاری مبادلات اقتصادی و فرهنگی مطرح شد و روابط دو ساحل تنگه تایوان از همان روز به مرحله‎ای جدید وارد شد.

در مراسم گرامیداشت روز چهارشنبه ، شی جین پینگ خاطر نشان کرد که از سال 1949به این طرف ، حزب کمونیست ، دولت و مردم چین همواره حل مسئله تایوان و تحقق وحدت کامل میهن را وظیفه تاریخی خود دانسته‎اند و در این مسیر با تنش‎زدایی از وضعیت تنگه تایوان، در توسعه روابط دو ساحل این تنگه به پیشرفت‎های مثبت نائل آمده‎اند.

وی افزود: سابقه توسعه 70ساله روابط دو ساحل ثابت کرده است که تایوان بخشی از چین است، دو ساحل این تنگه به یک چین واحد تعلق دارد، هیچ فرد و یا قدرتی نمی تواند این تاریخ و واقعیت قانونی را تغییر دهد. هموطنان دو ساحل این تنگه چینی هستند ، حس طبیعی و درک هویت ملی هموطنان دو ساحل تنگه تایوان را نمی‎توان تغییر داد. هیچ فردی نمی تواند جلوی پیشرفت وضعیت تنگه تایوان به سمت صلح و ثبات را بگیرد، اقتدار کشور ، رستاخیز ملت و وحدت دو ساحل یک روند تاریخی است، هیچ کسی و هیچ نیرویی نمی تواند مانع آن شود!

شی جین پینگ گفت که میهن ما باید یکپارچه باشد و بی‎شک به یکپارچگی نیز خواهد رسید. این امر نتیجه تاریخی توسعه 70ساله روابط دو ساحل و همین طور شرط لازم برای رستاخیز ملت چین در عصر جدید است. هموطنان تایوانی بخشی از ملت چین هستند و باید به صراحت آن‌ها را چینی دانست. در جریان رستاخیز ملت چین ، هموطنان دو ساحل باید مشترکا وظیفه رستاخیز ملت را برعهده گیرند و افتخار آن را به اشتراک بگذارند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی