صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

اعطای جایزه عالی علوم و فنون چین به پژوهشگر مهندسی حفاظتی

2019-01-08 17:11:46

اعطای جایزه عالی علوم و فنون چین به پژوهشگر مهندسی حفاظتی

جایزه عالی علوم و فنون سال 2018 چین به "چیان چی هو" آکادمیسین فرهنگستان مهندسی چین که در درازمدت به تحقیقات مهندسی حفاظتی و آموزش در این زمینه پرداخته است، اعطا شد.

این جایزه را شی جین پینگ رییس جمهور چین در تالار مجلس خلق در پکن به چیان چی هو 82 ساله که بنیانگذار تئوری و علم مهندسی حفاظتی و پیشتاز خلاقیت این زمینه شناخته می شود، اعطا کرد.

اجازه دهید به سال 1937 برگردیم. در آن سال ارتش ژاپن تجاوزگر به چین، شانگهای را تحت تصرف در آورد. چیان چی هو که دقیقا در آن سال به دنیا آمد، در میان صدای توپ و تفنگ دوران کودکی را پشت سر گذاشت. پس از ایجاد جمهوری خلق چین، او با استفاده از یارانه دولت، دوره تحصیلی راهنمایی خود را به پایان رساند. با توجه به این نوع مقایسه آشکار بین پیش از تاسیس جمهوری خلق و پس از آن، چیان چی هو برای خدمت به وطن عزم راسخی داشت. در سال 1954 قرار بود او برای ادامه تحصیل به شوروی اعزام شود، اما با توجه به نیاز شدید کشور به محققان مهندسی حفاظتی، او از رفتن به شوروی منصرف شده و به دانشکده مهندسی نظامی هاربین رفته و در رشته مهندسی حفاظتی آن دانشکده تحصیلات خود را دامه داد.

در دهه های شصت و هفتاد قرن گذشته، چین با تهدیدهای هسته ای از سوی کشورهای ابرقدرت وقت دنیا رو به رو بود. از این رو، یکی از چالش های آن زمان چین این بود که چطور می توان تجهیزات و نیروها در جبهه و مردم و اموال شهرهای کشور را تحت حفاظت موثر قرار داد. چیان چی هو پی برد که باید با بهره مندی از دانش های مهندسی حفاظتی خود، سپر محکمی در برابر تهدیدهای هسته ای ابرقدرت ها برقرار کرد.

از آن زمان، او تصمیم گرفت برای بنیانگذاری تئوری مهندسی حفاظتی چین فداکاری کند. او با روش "واحد محدود نیرو"، گسترده ترین و مقاوم ترین درب آشیانه زیرزمینی جنگنده ها را طراحی کرد؛ تئوری احتساب کنش و واکنش ساختارهای مهندسی در عمق کم و متوسط زیر سطح خاک با بار انفجار هسته ای را اختراع کرد؛ نخستین دستگاه شبیه سازی فشار انفجار چین را نیز ساخت.

چیان چی هو در این باره می گوید: بدون دفاع ملی و ارتش قوی، مردم نیز از صلح و آرامش و رفاه برخوردار نیستند. من به عنوان محقق فناوری، باید تهیه سپری قوی برای کشور را با بهره مندی از دانش های علمی و فنی، تکلیف خود در طول عمرم می دانستم.

به نظر همکاران و شاگردان چیان چی هو، او نه تنها یک دانشمند است، بلکه به مسایل دیدگاه راهبردی نیز دارد. چن جی لونگ، یکی از شاگردان چیان چی هو و استاد دانشگاه مهندسی نیروی زمینی چین گفت: آکادمیسین چیان چی هو دیدگاه راهبردی به مسایل دارد. به نظرم، این به خاطر آن است که در نگاه به مسایل، کشور و امنیت کشور خود را مد نظر قرار می دهد و طبیعتا از زاویه کشور، به مسایل نگاه می کند."

چیان چی هو گفته است، تحقیقات علمی و فنی باید از زاویه کشور انجام گرفته و پیشگیرانه باشد. این رویکرد وی نسبت به تحقیقات علمی و فنی، هم اکنون نیز همه محققان را تحت تاثیر قرار می دهد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی