صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

کارشناس ایرانی: چین در 5 سال گذشته در زمینه تعمیق اصلاحات به دست‎آوردهایی چشمگیر نائل آمده است

2019-01-22 18:16:52

سال 2013 میلادی در سومین پلنوم هیجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین «تصمیم کمیته مرکزی حزب کمونیست چین درباره تعمیق اصلاحات» به تصویب رسید. چندی پیش محسن شریعتی نیا، استادیار پژوهشگاه مسائل منطقه‎ای دانشگاه شهید بهشتی ایران در مصاحبه‎ای گفت که طی بیش از 5 سال گذشته ، چین در زمینه تعمیق اصلاحات و به ویژه مبارزه با فساد ، حفاظت از محیط زیست و گسترش درهای باز به دست‎آوردهای چشمگیری نائل آمده است.

شریعتی نیا با اشاره به این نکته که برنامه اصلاحات تعیین‎شده در سومین پلنوم هیجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین یک گزینه تاریخی اجتناب‎ناپذیر بود، پس از چند دهه توسعه سریع، چین به یک الگوی جدید توسعه اقتصادی نیاز داشت و برای نیافتادن در" دام درآمد متوسط" و تحقق توسعه پایدار از این طریق توانست پایه‎ای محکم بنا کند.

«به عقیده من ، تصمیم رییس جمهور شی جین پینگ و همکاران او برای تعمیق اصلاحات، یک تصمیم ضروری برای چین بود؛ چرا که پس از چند دهه توسعه سریع، چین به اصلاحات ساختاری نیازم داشت. یک وضعیت دائمی جدید برای اقتصاد چین باید مشخص می‎شد، روابط دولت و بازار باید تعادل پیدا می‎کرد، باید در موسسات دولتی اصلاحات صورت می‌گرفت و روابط تجاری چین و جهان نیز تنظیم می‌شد. به نظرم طرح اصلاحات مطرح شده در سومین پلنوم هیجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین مهم‌ترین برنامه گروه رهبری چین پس از مطرح شدن اصلاحات و درهای باز از سوی دنگ شیائو‎پینگ است.»

آقای شریعتی نیا گفت که ظرف 5 سال گذشته ، چین در پیشبرد اصلاحات و درهای باز به دست‎آوردهای شایان نائل آمده است، به ویژه در سه زمینه مبارزه با فساد ، حفاظت از محیط زیست و گسترش درهای باز.

وی گفت: در سال‌های اخیر مبارزه با فساد در چین بسیار موفق بوده است. در زمینه حفاظت از محیط زیست نیز توفیق یافته است به این دلیل که سرمایه گذاری چین در زمینه فناوری‎های سبز، خودروی برقی و انرژی‎های تجددپذیر آشکارا از سایر کشورها بیشتر است. افزون بر آن ، چین همچنین بازار خود را بیش از پیش به روی جهان گشوده است. نمی‎توان این نکته را انکار کرد که چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان از طریق تعمیق اصلاحات و اقدام‎هایی مانند برگزاری اولین دوره نمایشگاه بین‎المللی واردات، بیش از پیش درهای خود را به روی جهان گشوده است.»

محسن شریعتی نیا با اشاره به موفقیت‎های چین در 5 سال اخیر خاطر نشان کرد، در چند سال اخیر آلودگی‎های محیط زیست چین به شکلی موثر مهار شده است، به ویژه چین در زمینه انرژی‎های جدید و فناوری‎های حفاظت از محیط زیست سرمایه‎گذاری کلان انجام داده است که این اقدام موجب شده اقتصاد چین بیش از پیش به یک اقتصاد سبز تبدیل شود و بتواند به کشورهای در حال رشد فناوری‎ها و محصولاتی مناسب را برای حفاظت از محیط زیست عرضه کند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی