صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

تبریک سفیر جمهوری خلق چین به مردم ایرانی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز

2019-03-18 11:28:17

تبریک سفیر جمهوری خلق چین به مردم ایرانی به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز

عید بهار مهم‎ترین عید سنتی در چین و به معنای فرا رسیدن سال جدید است. عید نوروز نیز مانند عید بهار برای مردم چین، مهمترین عید ایرانی‎ها و در کل فارسی زبانان به معنی فرا رسیدن سال جدید، زنده شدن طبیعت و نو شدن جهان است.

بر اساس تقویم شمسی ایران، روز 21 مارس اولین روز از سال 1398 خواهد بود. مردم ایران و بسیاری از کشورهای دیگر نوروز را به شکلی با شکوه جشن می‌گیرند، به همین مناسبت پانگ سن سفیر جمهوری خلق چین در پیامی آمدن نوروز و فرا رسیدن سال جدید را به مردم ایران تبریک گفت.

در پیام پانگ سن آمده است

«دوستان عزیز ایرانی، نوروز مبارک! من «پانگ سن» سفیر جمهوری خلق چین در ایران هستم و با کمال خوشحالی در آستانه فرا رسیدن نوروز، صمیمانه این عید خجسته را به شما شادباش می‌گویم. نوروز ایرانی و عید بهار چین مشترکات بسیار دارند و مردم دو کشور با جشن گرفتن این دو عید سال جدید را آغاز می‎کنند.

سفیر چین همچنین با اشاره به قدمت دیرینه مبادلات تاریخی و همکاری‎های دو کشور در ابعاد مختلف و همچنین تبادلات رهبران دو کشور در سال‌های اخیر به تشریح وضعیت توسعه روابط دو کشور پرداخت و گفت:قدمت روابط دوستانه ایران و چین به بیش از دو هزار سال بر می‎گردد. در طول بیش از دو هزار سال، مردم دو کشور از طریق جاده ابریشم باستانی در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فلسفی، مذهبی و بسیاری زمینه‎های تبادلات دوستانه خود را حفظ کرده‌اند. در سال های اخیر نیز سطح مبادلات دوستانه دو طرف پیوسته ارتقا یافته است. همکاری های ایران و چین از طریق ارتباطات نزدیک رهبران دو کشور با دستاوردهای فراوان همراه بوده است. ماه ژوئن سال گذشته میلادی، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با حضور در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در چینگ دائو، از چین دیدار کرد. در روزهای اخیر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، بار دیگر به چین سفر کرد و با مقام‎های عالی رتبه چین درباره همکاری‌ها ایران و چین در زمینه‌های مختلف تبادل نظر کرد که توافق‎های گسترده را میان دو کشور در پی داشت.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی