صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

انتشار نسخۀ فارسی کتاب تایی شان، گفتگوی اختصاصی با نویسنده

2019-04-12 21:45:53

لیو هویی نویسندۀ کتاب تایی شان (کوه تایی) محققی است که بیست سال از عمر خود را صرف پژوهش دربارۀ تایی شان و اهمیت آن در فرهنگ چین کرده است. او بیش از ده عنوان کتاب در زمینۀ معرفی کوه تایی و فرهنگ و اهمیت آن کرده است و یکی از کتابهای او دربارۀ این کوه به زبان فارسی ترجمه و با همکاری گروه انتشارات و رسانۀ شان دونگ و یک شرکت انتشاراتی در ایران چاپ شده و در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که به زودی برگزار می شود، رونمایی خواهد شد.

لیو هویی که امسال 62 سال دارد، با این که از شغل اصلی خود که کارمند مدیریت کوه تایی شان است، دو سال است بازنشسته شده، همچنان به کارهای پژوهشی در این باره ادامه می دهد.

چاپ ترجمۀ فارسی کتاب تایی شان بهانه ای شد تا با این محقق برجسته در دفتر کارش در دامنۀ کوه تایی گفتگو کنیم.

او که تأکید می کند به مصاحبه علاقه ای ندارد، در گفتگوی صمیمانه با ما نظرات آگاهانه و کارشناسانۀ خود را دربارۀ اهمیت کوه تایی در فرهنگ و تمدن چین به طور خلاصه با ما در میان گذاشت.

لیو هویی معتقد است که از میان چند کوه مهم چین از جمله هوانگ شان، هنگ شان و غیره، تایی شان اهمیت بسیار بیشتری دارد، زیرا حامل عناصر فرهنگی بسیار مهمتری از چین باستان و از زمان دوران عصر حجر قدیم است و این برغم شهرت بیشتر کوههای دیگر در میان گردشگران و علاقمندان به کوهنوردی است.

این کتاب تایی شان که به زبان فارسی ترجمه شده، به پیشنهاد گروه انتشارات و رسانۀ شان دونگ در دو سال پیش و با هدف معرفی کوه و فرهنگ آن با جملات و عبارات کوتاه همراه با عکسهای فراوان به مخاطبان خارجی نوشته و طراحی شده است.

کتابهای لیو هویی پیش از این تنها به زبان انگلیسی ترجمه شده بود و از این که نخستین بار است به زبانی غیر از انگلیسی ترجمه شده، ابراز خوشحالی کرد و گفت که اهمیت زبانها و کشورها و فرهنگها به اندازه و جمعیت آنها نیست، بلکه هر تمدن و زبان و فرهنگی با اندازۀ تأثیرات خود سنجیده می شود و ابراز امیدواری که خوانندگان ایرانی بتوانند از طریق کتاب او با کوه تایی شان و به تبع آن با اهمیت آن در فرهنگ و تمدن چین و استان شان دونگ که زادگاه کنفسیوس حکیم و فیلسوف چین باستان است، بیشتر آشنا شوند.

کوه تایی از ابتدای تاریخ چین و نخستین سلسلۀ امپراطوری چین به نام چین شی هوانگ و با توجه به یافته های باستانشناسی از ده هزار سال پیش اجاق و گهوارۀ تمدن و مرکز و معبد امپراطوران و قربانگاه آنان برای خدایان بوده و جایگاه ویژه ای در تمدن چین داشته است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی