صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

«کمربند و جاده» از چین اما متعلق به جهان است

2019-04-22 16:00:11

«کمربند و جاده» از چین اما متعلق به جهان است

شی جین پینگ رهبر چین در سال 2013 پیشنهاد «کمربند و جاده» را مطرح کرد. در 6 سال گذشته چنین پیشنهادی از رؤیا به واقعیت تبدیل شده است به طوری که 129 کشور و 29 سازمان بین المللی توافقنامۀ همکاری پیرامون «کمربند و جاده» امضاء کرده اند.

شاید پیشنهاد «کمربند و جاده» برای بیشتر مخاطبان ما فقط به عنوان یک مفهوم بسیار آشنا به نظر برسد، ولی با نحوۀ به وجود آمدن این مفهوم و ماهیت آن و جزییات دیگرش چندان آشنا نباشند. در راستای آشناتر کردن مخاطبان ما با این مفهوم، ابتدا چگونگی شکلگیری آن را مرور می کنیم.

شکلگیری پیشنهاد «کمربند و جاده»

2100 سال پیش آقای «جانگ چیان» یکی از مقامات سلسلۀ «هان» چین دو بار به آسیای مرکزی سفر کرد و مسیری دوستانه و صلح آمیز بین شرق و غرب و بین اروپا و آسیا را که امروز به آن جاده ابریشم می گوییم، باز کرد.

شهرت این جاده و اهمیت آن به حدی است که هر وصف بیشتری در اینجا غیرضروری به نظر می آید. واقعا نیز همین طور است. اما همانطور که همه می دانند این جاده به دلایل مختلف در سده های اخیر از کار افتاده و چگونگی ایجاد الگویی جدید برای بازتعریف این جاده و گنجاندن محتوایی جدید در آن و احیاء کردنش، موضوعی مطرح و قابل بحث بود.

در این راستا، شی جین پینگ رهبر چین در ماه سپتامبر سال 2013 در قزاقستان گفت: «در صورت پایبندی بر وحدت، اعتماد متقابل، برابری، سود مشترک، فراگیری، استفاده از تجربیات یکدیگر و همکاری برد - برد، ملتها، اقوام، ادیان و فرهنگهای مختلف کاملاً می توانند در همزیستی صلح آمیز، مشترکا توسعه بیابند. می توانیم بر حسب الگویی همکاری جدید، «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» را مشترکاً بسازیم.» این نخستین بار بود که مفهوم «کمربند  اقتصادی جادۀ ابریشم» از سوی رهبر چین مطرح می شد.

«کمربند و جاده» از چین اما متعلق به جهان است

«کمربند و جاده» از چین اما متعلق به جهان است

در ماه اکتبر همان سال نیز شی جین پینگ در اندونزی مفهوم «راه دریایی ابریشم قرن 21» را مطرح کرد. او توضیح داد آسیای جنوب شرقی تقاطع مسیرهای راه دریایی ابریشم است و چین مایل به تقویت همکاری با کشورهای آسه آن برای سازندگی راه دریایی ابریشم در قرن 21 می باشد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی