صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

انتشار گزارش «پیشرفت، نتایج و آینده پیشنهاد کمربند و جاده»

2019-04-22 17:01:22

در آستانۀ برگزاری دومین مجمع همکاری بین المللی کمربند و جاده، چین گزارش «پیشرفت، نتایج و آیندۀ پیشنهاد کمربند و جاده» را منتشر کرد.

شی جین پینگ رییس جمهور چین در ماههای سپتامبر و اکتبر سال 2013 در دیدار از قزاقستان و اندونزی پیشنهادهای ساخت «کمربند و اقتصادی جاده ابریشم» و «راه دریایی ابریشم قرن 21» را مطرح کرد که به صورت کوتاه امروز به عنوان پیشنهاد «کمربند و جاده» شناخته می شود. در 5 سال گذشته این پیشنهاد مورد پذیرش و توجه کشورها و سازمانهای بین المللی بیشتر قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است: از سال 2013 به این سو، این پیشنهاد که بر هماهنگی سیاست، اتصال تاسیسات زیربنایی، کانالهای تجاری پهن، جریان مالی و سرمایه ای روان و نزدیکی دل مردم استوار است، نتایج چشمگیری داده و کشورهای حاضر در آن نیز از آن بهره برده اند و موافقت بیشتر و تمایل بیشتری به ادامه حضور در آن نشان داده اند. از سال 2013 تا 2018، حجم تجارت کالای چین با کشورهای مسیر کمربند و جاده از 6 تریلیون دلار فراتر رفته، سرمایه گذاری شرکتهای چینی در این کشور به 90 میلیارد دلار رسیده و مجموع مبلغ پروژه ها با پیمانکاری شرکتهای چینی در این کشورها به 400 میلیارد دلار رسیده است.

در این گزارش افزوده شده است: پیشنهاد «کمربند و جاده» به دنبال ایجاد جامعه با سرنوشت مشترک بشری است و بر پایه اصول «مشورت، سازندگی و بهره برداری مشترک» در دست اجرا است و سهم چین در اصلاح مدیریت جهان و روند جهانی شدن اقتصاد به شمار می رود. لازم به ذکر است همۀ توافقات همکاری حاصل شده در نخستین مجمع همکاری بین المللی کمربند و جاده که در مۀ سال 2017 برگزارش شد، به اجرا گذاشته شده است.

در این گزارش تاکید شده است: در آینده اجرای پیشنهاد «کمربند و جاده» با چالشها و فرصتهای بیشتری روبرو می شود. اطمینان می رود در آینده با تلاشهای همۀ طرفین، به راه صلح، شکوفایی، آزادی، سبزی، نوآوری، تمدن و پاکیزگی تبدیل خواهد شد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی