صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

شی جین پینگ: تنوع تمدنها جهان را زیباتر و شگفت انگیزتر کرده است

2019-05-13 16:18:42

شی جین پینگ رییس جمهور چین 5 سال پیش در دیدار از مقرّ یونسکو سازمان ملل گفت: «به جاهای زیادی در جهان رفته ام و جالبترین کارم در این سفرها، آشنایی با تمدنهای کشورهای همۀ قاره های دنیا بوده است». او طی پنج سال گذشته نیز بارها دیدگاه چین نسبت به تمدنها را ابراز کرده است. امروز، رویدادی به نام «گفتگوی تمدنهای آسیایی» که 2000 نماینده از دول و جوامع 47 کشور آسیایی در آن شرکت می کنند، در پکن برگزار می شود. حالا، این پرسش را می توان طرح کرد که چرا رهبر چین اینقدر به تمدنها اهمیت می دهد و چرا کنفرانسی بین المللی برای گفتگوی تمدنها برگزار می کند؟ شاید بتوان پاسخ به این پرسشها را از سخنان گذشتۀ او جست:

- در جهان بیش از 200 کشور، 2500 قوم و دین وجود دارد. سرگذشتها و آداب و رسوم متنوع آنها مولد تمدنهای متنوع بوده و جهان را شگفت انگیزتر کرده است.

- تمدنها از لحاظ ارزش در جایگاه برابر قرار دارند. البته آنها نقاط قوّت و ضعف خود را نیز دارند. هیچ تمدن بی نقض یا هیچ تمدن بی ارزشی وجود ندارد. دربارۀ تمدنها، خوبی یا بدی وجود ندارد.

- تفاوت میان تمدنها نباید سرچشمۀ درگیری باشد بلکه باید به محرک پیشرفت تمدنهای بیشر تبدیل شود.

- تاریخ به ما آموخته است یک تمدن تنها در صورت حفظ تبادلات با خارج می تواند به حیات خود ادامه دهد و بزرگتر شود. با داشتن رویکردی باز نسبت به تمدنهای دیگر، مفهومی به عنوان «درگیری تمدنها» دیگر وجود نخواهد داشت و همزیستی میان تمدنها تحقق می یابد.

- تمدنها به خاطر تبادلات متقابل بهتر و غنیتر می شوند. تبادلات میان تمدنها محرک اصلی پیشرفت و توسعۀ صلح آمیز است.

- تمدن چین تمدنی است که در سرزمین چین به وجود آمده و با تبادلات با دیگر تمدنها شکل گرفته است.

- بشر در دنیایی متشکل از فرهنگها، اقوام، نژادها، ادیان و نظامهای سیاسی زندگی می کند و جامعه ای با سرنوشت مشترک را تشکیل داده است.

- تمدنها باید به هم احترام بگذارند و به طور هماهنگ همزیستی کنند و به پلی مفید برای افزایش دوستی میان مردم کشورها و صلح جهان و محرک پیشرفت جامعۀ بشر تبدیل شود. باید از تمدنهای مختلف خرد تغذیه کنیم و پشتوانه روحی و روانی برای بشر عرضه کنیم و دست در دست با چالشهای مشترک بشر رویارویی کنیم.

- گفتگوی تمدنهای آسیایی به ابتکار چین به منظور تقویت تبادلات میان جوانان، گروههای اجتماعی، رسانه ها و غیره، ایجاد شبکۀ همکاری اندیشکده ها، عرضۀ نوعی افکار غنیتر برای مردم آسیا و پرحیاتتر کردن همکاری و توسعه منطقه برگزار می شود.

شی جین پینگ: تنوع تمدنها جهان را زیباتر و شگفت انگیزتر کرده است

شی جین پینگ: تنوع تمدنها جهان را زیباتر و شگفت انگیزتر کرده است

شی جین پینگ: تنوع تمدنها جهان را زیباتر و شگفت انگیزتر کرده است

شی جین پینگ: تنوع تمدنها جهان را زیباتر و شگفت انگیزتر کرده است

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی