صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

انتقاد چین از آمریکا درباره تخریب ثبات منطقه آسیا و اقیانوسیه

2019-08-06 10:55:21

هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه 14 مرداد در واکنش به سخنان وزیر دفاع آمریکا مبنی بر تخریب ثبات منطقه هند و اقیانوس آرام گفت: آمریکا در مدت طولانی به بهانه های مختلف از جمله اجرای به اصطلاح "راهبرد هند و اقیانوس آرام" در امور کشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام دخالت کرده است، این که چه کشوری ثبات منطقه را تخریب می کند، مشخص است.

در نشست خبری از سخنگوی وزارت خارجه چین سوال شد: مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که اقدامات چین ثبات منطقه هند و اقیانوس آرام را تخریب کرده و خواستار استقرار موشک میان برد آمریکا در آسیا ظرف چند ماه آینده شد. چین در این باره چه واکنشی دارد؟ چین در آسیا به آرایش موشک هایی که برد آن به ژاپن و گوام می رسد، پرداخته، چرا با استقرار موشک های میان برد آمریکا در آسیا مخالفت می کند؟

هوا چون یینگ در این باره با غیر مسوولانه خواندن سخنان مرتبط گفت: آمریکا در مدت طولانی پیوسته در امور کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه دخالت کرده و در زمینه سیاسی به ایجاد تفرقه پرداخته و گستاخانه در امور داخلی کشورهای منطقه مداخله کرده است، در زمینه اقتصادی خودخواهانه به جنجال سازی در دیگر کشورها پرداخته، در زمینه نظامی نیز با آرایش نظامی به ایجاد و تقویت همپیمانی نظامی خود پرداخته است. این که چه کشوری ثبات منطقه آسیا و اقیانوس آرام را تخریب می کند، بسیار روشن است. آمریکا بی دلیل درباره "تهدید موشک چین" فضاسازی کرده و واقعیات را به انحراف کشانده است. این نوعی عملکرد همیشگی آمریکا برای شانه خالی کردن از مسوولیت خود با استفاده از بهانه های کشورهای دیگر است. آمریکا با چشم پوشی از مخالفت شدید جامعه جهانی، با پافشاری از پیمان منع موشک های میان برد خارج شده و در حال حاضر بی صبرانه خواستار استقرار موشک های میان برد در آسیا شده است. این نشانگر هدف اصلی آمریکا در خروج از پیمان یاد شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین با غیر منطقی خواندن اتهامات درباره استقرار موشک های چین گفت: چین کشوری پهناور با جمعیت بسیار است و به نیروی دفاعی برای مقابله با تجاوز و حفظ حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود نیاز دارد. همه موشک های میان برد و کوتاه برد زمینی در سرزمین چین مستقر است و این نیز نشانگر دفاعی بودن سیاست نظامی چین است. اگر آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوسیه به ویژه در اطراف چین موشک های میان برد استقرار کند، تهدیدی برای چین بوده و تاثیرات منفی زیادی برای امنیت بین المللی و منطقه ای ایجاد خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که آمریکا محتاطانه عمل کند و هیچ اقدامی که سبب وخامت تنش و تخریب صلح بین المللی و منطقه ای می شود، در پیش نگیرد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی