صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

مروری بر روش کتابخوانی مردم چین در 70 سال گذشته

2019-09-30 21:31:53

امسال برابر با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین است. در 70 سال گذشته، روند فرهنگی و روش کتابخوانی مردم چین بسیار تغییر کرده است. به دنبال ارتقای میزان سواد مردم، افزایش هزینه در زمینه آموزش و پرورش و تفریحات فرهنگی و کتابخوانی در میان مردم چین نیز شکوفایی بسیار داشته است.

در آغاز تاسیس جمهوری خلق چین، میزان بی سوادی در میان 550 میلیون نفر از جمعیت کل چین، حدود 80 درصد بود و هزینه سرانه آموزش و پرورش و تفریحات فرهنگی تقریبا برابر با صفر بود. تنها معدودی از تحصیل کرده ها و افراد باسواد کتاب می خواندند.

بر اساس آمار منتشر شده یونسکو، در سال 2015 میلادی، نرخ بی سوادی در چین به میزان 3.6 درصد کاهش یافت و 130 میلیون بی سواد در 20 سال گذشته با سواد شدند. این نتیجه پیشرفت سیستم آموزش و پرورش چین است.

از سوی دیگر، مصرف سرانه مردم چین در آموزش و پرورش و تفریحات فرهنگی در سال 2018 میلادی به 2226 یوان رسید که حدود 11.2 درصد کل مصرف سرانه را شامل می شود.

همچنین در سال 2018، در سراسر چین در مجموع بیش از 580 موسسه انتشارات وجود داشت که سالانه حدود 500 هزار عنوان کتاب به تعداد 10 میلیارد جلد کتاب چاپ شد. این رقم در مقایسه با سال 1950 میلادی 42.7 و 37.1 برابر بود. در حالی که در همین سال 10 هزار 139 عنوان نشریه به تعداد 2 میلیارد و 290 میلیون جلد به چاپ رسید که در مقایسه با سال 1950 میلادی به ترتیب 34.4 و 57.3 برابر بود.

به دنبال توسعه چاپ و نشر در چین، دولت این کشور به این زمینه بسیار توجه و اهمیت داده است. در سال 2003، جو یونگ شین، عضو کنفرانس مشورت سیاسی خلق و معاون حزب ترقی خواه دموکراتیک چین برای نخستین بار طرح ایجاد جشنواره ملی کتابخوانی را ارایه داد. در سال 2007، بیش از 30 عضو کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین سند «پیشنهادات درباره برگزاری فعالیت کتابخوانی سراسری» را مطرح کردند. سال 2012، برگزاری فعالیت کتابخوانی سراسری در گزارش هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین قرار گرفت. ماه دسامبر سال 2016، اداره کل انتشار مطبوعاتی، رادیو، تلویزیون و فیلم چین «برنامه پنج ساله توسعه کتابخوانی» را منتشر کردند.

در 17 سال نخست پس از تاسیس جمهوری خلق چین، بسیاری آثار ادبی مشهور به نوشته نویسندگان معروف وقت که موضوعات آن واقع گرایانه و تعریف از انقلاب، جنگ مقاومتی با ارتش ژاپن، جنگ آزادیبخش چین و سازندگی کشور چین بود، نگاشته شد و بسیار مورد پسند خوانندگان چینی قرار گرفت.

این در حالی بود که بسیاری آثار ادبی شوروی پیشین به زبان چینی ترجمه شد که تاثیر زیادی در افکار خوانندگان چینی داشت.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی