صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

برگزاری سومین نشست سران توافق نامه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای با حضور نخست وزیر چین

2019-11-05 10:41:35

برگزاری سومین نشست سران توافق نامه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای با حضور نخست وزیر چین

لی که چیانگ نخست وزیر چین عصر 13 آبان/ 4 نوامبر در بانکوک تایلند در سومین نشست سران توافق نامه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) شرکت کرد. سران کشورهای عضو آسه آن و کشورهای کره جنوبی، ژاپن، استرالیا، نیوزیلند و هند نیز در آن شرکت کردند. نشست به میزبانی پرایوت چان اوچا نخست وزیر تایلند برگزار شد.

لی که چیانگ نخست وزیر چین در سخنرانی خود در نشست گفت: مذاکرات RCEP هفت سال به طول انجامیده و موارد کلی آن به پایان رسیده است. این امر نشانگر پیشرفت بزرگ در ایجاد یک منطقه تجارت آزاد با بیشترین جمعیت، اعضا و دارای پتانسیل در آسیای شرقی است. مذاکرات به حد امکان منافع و نگرانی های همه طرفین را در بر گرفته و پاسخگوی نیاز آن ها برای توسعه خود بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد، طرفین بر اساس تلاش های کنونی، مذاکرات برای حل تعداد اندکی مسایل لاینحل جزیی را تا پایان امسال به پایان رسانده و متن توافق نامه را برای امضا آماده و مراحل قانونی و اداری در کشور خود را هرچه زودتر به اتمام برسانند تا این توافق نامه در نشست سران RCEP در سال آینده به امضا برسد.

وی همچنین افزود: چین نیز مشورت با هند برای حل برخی موارد لاینحل را ادامه خواهد داد تا هند نیز هرچه زودتر به این توافق نامه بپیوندد.

دیگر سران حاضر در این نشست نیز پیشرفت حاصله را مثبت ارزیابی کرده و ابراز امیدواری کردند که این توافق نامه در نشست سران RCEP در سال آینده به امضا برسد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی