صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

دیدار نخست وزیران چین و تایلند با رسانه ها

2019-11-06 10:03:42

دیدار نخست وزیران چین و تایلند با رسانه ها

لی که چیانگ نخست وزیر چین و پرایوت چان او چا نخست وزیر تایلند صبح روز 14 آبان به وقت محلی در کاخ نخست وزیری تایلند در بانکوک نشستی خبری را برگزار کردند.

لی که چیانگ نتایج جدید همکاری دو کشور را مثبت خوانده و گفت تایلند دوست و شریک خوب چین است و همکاری برابر و برد-برد با چین دارد. دو طرف همچنین مکمل خوبی برای همدیگر هستند و ظرفیت های همکاری بسیاری میان آنان وجود دارد. چین مایل است همراه با تایلند برای تعمیق روابط دوستانه و مقابله با چالش ها و تحقق همکاری برد-برد تلاش کند.

نخست وزیران دو کشور با افزایش روابط و تبادلات بین دو کشور، ایجاد پیوند بین منطقه خلیج بزرگ گوانگ دونگ-هنگ کنگ-ماکائوی چین با مسیر اقتصادی شرقی تایلند (EEC)، تسریع ساخت خطوط راه آهن بین دو کشور، تعمیق همکاری تجاری، بازرگانی الکترونیکی، شهر هوشمند و اجرای قوانین موافقت کردند. دو طرف همچنین به حفظ تبادلات پیرامون موضوعات فقرزدایی و توسعه، انتقال تجربیات و افزایش رفاه مردم هر دو کشور ابراز تمایل کردند.

لی که چیانگ نخست وزیر چین درباره نشست سران همکاری کشورهای شرق آسیا گفت که یکی از نتایج مهم این نشست پایان موارد اصلی مذاکرات برای امضاء توافقنامه همکاری اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) بود. او افزود: در صورت اجرای این توافقنامه، بزرگ ترین، پرجمعیت ترین و پرپتانسیل ترین منطقه تجارت آزاد دنیا در منطقه ایجاد خواهد شد. او با ابراز اطمینان کامل از امضاء این توافقنامه در سال آینده، گفت امیدواریم توافقنامه RCEP هر چه زودتر به امضاء و اجرا برسد تا مردم کشورهای منطقه هرچه زودتر از آن بهره مند شوند.

نخست وزیر چین درباره مذاکرات منشور دریای جنوبی چین نیز گفت که این مذاکرات پیشرفت های مثبتی داشته و ما نیز مایلیم تا به اتفاق کشورهای منطقه برای انعقاد هرچه زودتر این منشور و حفظ صلح و امنیت دریای جنوبی چین همکاری کنیم.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی