صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

گزارش سازمان ملل: حساب افزایش عوارض گمرکی بر کالاهای چینی را خود آمریکایی ها پرداختند

2019-11-06 14:59:48

«اگر آمریکا واقعا به دنبال بازگرداندن صنایع تولیدی به خاک خود باشد، به نظرم توسل به تدابیر عوارضی راه خوبی نیست. شاید با این تدابیر تعدادی فرصت های شغلی جدید ایجاد شود اما درباره بازگشت صنایع تولیدی به آمریکا، این امر صورت نمی گیرد چون کشورهای دیگر جایگزین چین می شوند و نقش قبلی چین را بازی می کنند.»

او افزود: در نیمه اول سال 2019 بر اثر افزایش عوارض گمرکی بر کالاهای چینی توسط آمریکا، صادرات کالاهای چین به آمریکا دچار افت 35 میلیار دلاری شده اما این به معنای آن نیست که همه کالاهای تولیدی کسر شده در چین بر تولید کننگان آمریکا تحمیل شده است بلکه دست کم از 60 درصد از آن از منابعی مانند تایوان چین، مکزیک و اتحادیه اروپا جبران شده است.

نیسیتا گفت گزارش اخیرا منتشر شده آنکتاد متوجه برهه زمانی اواسط 2018 تا سه ماهه دوم 2019 بود، اما با توجه به تدابیر عوارضی جدید آمریکا علیه چین، آنکتاد اثرات اصطکاک تجاری دو کشور را پیگیری خواهد کرد. او با اشاره به آنکه اصطکاک تجاری به اقتصاد هر دو طرف ضرر رسانده و هیچ طرف از آن سود نبرده است گفت:

«هیچ طرف نمی تواند بگوید که اصطکاک تجاری را برده است. بحث ما درباره دو جامعه اقتصادی برتر دنیا است. ضرر اصطکاک تجاری به هرکدام از آنها به معنی اثرات منفی بر اقتصاد جهانی است. حتی کشورهایی که به خاطر این اصطکاک تجاری، برای صادرات به آمریکا چین را جایگزینی کرده اند نیز برنده این جنگ تجاری نیستند. چون در صورت تشدید این جنگ تجاری، اقتصاد کل دنیا دچار رکود می شود.»

به هر حال، نیسیتا از احتمال حصول توافق ابتدایی بین چین و آمریکا استقبال و ابراز امیدواری کرد دو طرف در مذاکرات به پیشرفت های مداوم دست یابند. او گفت:

« قدم اول از دو طرف که می خواهیم مشاهده کنیم، تعهد به پایین آوردن مجدد نرخ عوارض ارتقاء یافته از هر دو طرف است نه اینکه صرفا تعهد دهند دیگر به افزایش نرخ عوارض دست نزنند.»

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی