صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

وزارت خارجه چین: همه شرکاء برجام باید بر راه حل سیاسی برای مساله هسته ای ایران پایبند باشند

2020-01-06 19:35:25

دوشنبه 16 دی/ جدی، 6 ژانویه، دولت ایران با انتشار بیانیه ای مرحله پنجم کاهش اجرای تعهدات برجامی خود را اعلام کرد. گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی از همه شرکاء برجام درخواست کرد ضمن حفظ خویشتنداری و منطق، بر جهت درست حل سیاسی و دیپلماتیک مسأله پایبند باشند.

گنگ شوانگ گفت: «چین متوجه اعلامیه ایران در مرحله پنجم کاهش اجرای تعهدات برجامی خود شده و همچنین توجه دارد که ایران اعلام کرده است این آخرین گام کاهش اجرای برجام است و این کشور به همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته ای ادامه می دهد و در شرایط معین، اجرای برجام را از سر خواهد گرفت. به نظر ما، با وجود آنکه ایران به دلیل عوامل خارجی به ناچار دست به کاهش اجرای برجام زده، همزمان با موضع خویشتندارانه و آشکارا تمایل سیاسی خود برای اجرای کامل و مؤثر برجام را نشان داده است که خلاف وظایف معین در پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای نیست.

این مقام چینی افزود: در حال حاضر اوضاع خاورمیانه پیچیده تر شده و برجام با چالش بسیار شدیدی روبرو شده است. آمریکا به طور یک جانبه از برجام خارج شد و از قانون و وظایف بین المللی عدول کرد؛ فشار حد اکثری بر ایران وارد کرد و مانع طرفهای دیگر در اجرای توافقنامه شد که این ریشه تنش در اوضاع پیرامون مساله هسته ای ایران و همچنین نقض اساسی حق همه طرفها برای فعالیت در جهت حل برابر و عادلانه مساله هسته ای ایران است. همه شرکت کنندگان برجام باید ضمن حفظ خویشتنداری و منطق، بر سمت درست حل سیاسی و دیپلماتیک پایبند باشند؛ باید در چهارچوب شورای مشترک برجام درباره اختلافاتشان مشورت و آنها را حل کنند و باید با عدم دخالت، از هر گونه اقدام احتمالی که باعث پیچیدگی بیشتر اوضاع شود، پرهیز و با تمام نیرو از برجام دفاع کنند.امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی