صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

کارشناس چینی: ترور مقام ارشد نظامی ایران از سوی آمریکا یک اشتباه بزرگ است

2020-01-08 10:36:18

کارشناس چینی: ترور مقام ارشد نظامی ایران از سوی آمریکا یک اشتباه بزرگ است

ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سوی آمریکا در روز 13 دی/ 3 ژانویه در روزهای اخیر مورد توجه جهانی قرار گرفته و تنش بین روابط آمریکا تشدید شده است.

جین تسان رونگ معاون دانشکده روابط بین المللی و رییس مرکز مطالعات راهبرد خارجی چین وابسته به دانشگاه خلق چین در گفت و گو با رسانه های چین ترور قاسم سلیمانی از سوی آمریکا را یک اشتباه بزرگ خواند و گفت که ناآرامی و ناامنی بسیار در منطقه خاورمیانه در پی خواهد بود.

وی گفت: ترور مقام ارشد نظامی یک کشور مستقل در حالت غیر جنگی از سوی آمریکا قوانین بین المللی را نقض کرده و جنایت مسلم است و "تروریسم دولتی" به شمار می رود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود عنوان کرد که آمریکا در زمینه ترور مقامات دیگر کشورها سابقه زیادی دارد از جمله آن ها می توان به بمباران اقامتگاه قذافی رهبر پیشین لیبی در سال 1986 توسط دولت رونالد ریگان آمریکا، ترور نافرجام پی در پی فیدل کاسترو رهبر کوبا توسط سی آی ای اشاره کرد. همچنین آمریکا بارها دست به برپایی کودتا در دیگر کشورها زده است.

رییس مرکز مطالعات راهبرد خارجی چین اظهار داشت: در سنت سیاسی آمریکا، اگر آمریکا با اعمال فشار نتواند به هدف خود برسد، از روش های افراطی استفاده می کند. معمولا آمریکا اول به قانع کردن سران دیگر کشورها می پردازد، اگر موثر نباشد، فشار و تحریم را اعمال می کند تا آن کشورها سازش کنند. اگر بازهم اثر بخش نباشد، آمریکا از روش های افراطی از جمله ترور استفاده می کند.

این کارشناس چینی اعلام کرد که در پیش گرفتن چنین اقدامی از سوی آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت جهان نشانگر ضعیف تر شدن این کشور است نه قدرت، آمریکا در آینده حتما با تدابیر سخت انتقام جویانه از سوی ایران رو به رو خواهد شد.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی