صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

توجه گسترده مردم چین به بروز موارد ابتلاء به کروناویروس جدید در ایران

2020-02-20 20:17:50

روز چهارشنبه 30 بهمن/ دلو، 19 فوریه خبری بد از ایران آمد. شناسایی دو بیمار مبتلاء به کروناویروس جدید در شهر قم اعلام و تنها چند ساعت پس از آن، خبر درگذشت آنها نیز منتشر شد. قابل توجه این که این دو نفر به خارج از ایران یا حتی شهر قم سفر نکرده بودند.

این رویداد قلب مردم ایران و چین را به درد آورد. ایران بعد از کره جنوبی، ژاپن و سنگاپور، با خطر شیوع کروناویروس جدید مواجه شده است.

ویژگی موارد شناسایی شده در ایران از این قرار بوده است:

1. این دو فرد از ایران و حتی استان قم خارج نشده و با هیچ شهروند چین هم تماسی نگرفته بوده اند. تا کنون راه سرایت بیماری به این افراد مشخص نشده و در این شرایط، یافتن دقیق افرادی که باید قرنطینه شوند، اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.

2. چند ساعت بعد از شناسایی موارد، این مبتلایان درگذشته اند که نشان می دهد مدتها از ابتلاء آنها می گذشته و با افزودن دوره کمون بیماری، قاعدتاً پانزده روز پیش مبتلاء شده اند و در این مدت معلوم نیست با چند نفر در تماس بوده اند. با توجه به آمار 2 درصدی مرگ در اثر این بیماری، احتمال می رود یکصد تا دویست مبتلاء دیگر وجود داشته باشد.

3. قم یکی از شهرهای مدس شیعیان است و افراد زیادی از جمله شیعیان خارجی به آن رفت و آمد می کنند. اگر کروناویروس جدید در شهر قم شیوع پیدا کند، امکان زیادی هست که به سرعت و به راحتی به کشورهای دیگر اطراف سرایت بیابد.

4. تجمع مردم در نمازهای جماعت و جمعه هم خطر سرایت بیماری را به سطح بالاتری ارتقاء می دهد.

5. قم نزدیکترین شهر بزرگ به تهران است و اگر این بیماری به تهران سرایت پیدا کند، تأثیری فاجعه بار برای پایتخت 13 میلیون نفری ایران خواهد گذاشت.

وضعیت این بیماری در ایران نگران کننده است. با آنکه مدارس و آموزشگاههای این شهر تعطیل اعلام شده، اما تجربه چین نشان می دهد که این به هیچ وجه کافی نیست. امیدواریم دولت ایران به ویژه مسؤولان استان قم به موقع تدابیر مؤثری اتخاذ کنند و ضمن جستجوی مبتلایان آزاد، فعالیت مدارس و مساجد را مدتی متوقف کنند و مردم در خارج از خانه به مراقبت و بهداشت شخصی و عمومی اکیداً توجه کنند و حتماً از دهانبند بهداشتی استفاده کنند.

دوست را به وقت سختی می توان شناخت. بعد از بروز مورد ابتلا به کروناویروس جدید در ایران، مردم چین نیز یکصدا حمایت خود را از ایران اعلام کردند. برخی کاربران اینترنتی بعد از خواندن اخباری در این باره نوشتند:

«چین در تست شناسگر، پیشگیری و مهار شیوع بیماری و تولید واکسن تجربه بیشتری دارد و در حد امکان کمکهای خود را در اختیار ایران خواهد گذاشت».

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی