صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > داخلی > متن

گفتگوی تلفنی شی جین پینگ با حسن روحانی

2020-04-28 11:33:50

به گزارش خبرگزاری شین هوا، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین شامگاه دوشنبه 8 اردیبهشت با حسن روحانی رئیس جمهور ایران تلفنی گفتگو کرد. شی جین پینگ به نمایندگی دولت و ملت چین همدردی صمیمی و پشتیبانی محکم از مقابله دولت و ملت ایران با شیوع کروناویروس جدید را اعلام کرد. وی اشاره کرد در نبرد مقابله با شیوع کروناویروس جدید، دو کشور چین و ایران دست به دست و با پشتیبانی همدیگر، دوستی عمیق و دیرینه دولتها و ملتهای دو کشور را به طور کامل نشان دادند. مردم چین به مقابله مردم ایران با شیوع این بیماری توجه کرده و چندین محموله پزشکی و درمانی برای مقابله با شیوع کروناویروس جدید به ایران ارسال کردند؛ همچنین چین نخستین گروه متخصصان پزشکی و درمانی خود را برای مقابله با شیوع کروناویروس جدید به ایران اعزام کرد. چین تمایل دارد به تقویت همکاری با ایران در راستای مقابله با شیوع کرناویروس جدید ادامه دهد و با اشتراک تجربیات خود در این راستا در حد توان خود به ایران کمک کند. اعتماد دارم با رهبری شما، بدون شک مردم ایران می توانند هر چه زودتر بر شیوع کروناویروس جدید غلبه کنند.

 رئیس جمهوری خلق چین تاکید کرد برای رویارویی با این اتفاق بزرگ و ناگهانی در بهداشت عمومی جهان، جامعه بین المللی تنها از طریق تقویت هماهنگی و همکاری می تواند نیروی متحدی برای شکست دادن و توقف شیوع کروناویروس جدید تشکیل دهد. تحریم یک جانبه در راه تلاشهای ایران و جامعه بین المللی در راستای مقابله با شیوع کروناویروس جدید مانع ایجاد کرده است. چین روابط راهبردی و مشارکتی همه جانبه اش را با ایران استوار پیش می برد و قاطعانه از حق ایران برای دفاع از استقلال و اقتدار خود پشتیبانی می کند. چین آماده است همراه با ایران و جامعه بین المللی، همکاری بین المللی برای مقابله با شیوع کروناویروس جدید را گسترش دهد و در این نبرد پیروزی نهایی به طور مشترک به دست آید و در راه حفظ امنیت بهداشت عمومی جهان فداکاری لازم را انجام دهد.

 حسن روحانی نیز گفت: من از مهار موفقیت آمیز شیوع کروناویروس جدید در چین احساس شادی و خوشحالی می کنم و تجربیات چین قابل آموختن و بهره برداری همه کشورها است. هنگام رویارویی با شیوع کروناویروس جدید، دو کشور ایران و چین از همدیگر حمایت کردند و دوستی مردم دو کشور نیز تعمیق پیدا کرد. ایران از چین به خاطر محمولات ارزشمند و گرانبهایی که به منظور کمک به مقابله با شیوع کروناویروس جدید برای مردم ایران فراهم کرد، تشکر می کند و آماده است همکاری با چین در زمینه های بهداشتی را تقویت و روابط راهبردی و مشارکتی دو کشور را هر چه بیشتر گسترش دهد. با توجه به اوضاع کنونی، باید تحریمهای غیرقانونی یک جانبه علیه ایران بیدرنگ لغو شود. ایران تمایل دارد همراه با همه کشورها از چندجانبه گرایی حمایت کند و از برابری و عدالت بین المللی و همچنین حقوق مشروع ایران دفاع کند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی