صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > بین المللی > متن

تبریک سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به مناسبت نابودی کامل سلاح‌های شیمیایی در عراق

2018-03-14 09:50:31

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که مقر آن در لاهه هلند است، سه‌شنبه 13 مارس (22 اسفند) با انتشار بیانیه‎ای اعلام کرد احمد اوزومجو، دبیر کل این سازمان نابودی کامل سلاح‌های شیمیایی در عراق را تبریک گفته است.

در این بیانیه آمده ‌است که احمد اوزومجو سه‌شنبه ضمن دیدار با هیئت نمایندگی دولتی عراق اظهار داشت:«من از این دستاورد بر جسته استقبال می‎کنم. دولت عراق برای اجرای مسوؤلیت تعیین شده در «پیمان منع سلاح‌های شیمیایی» و تضمین نابود کامل سلاح‌های شیمیایی تلاش کرده‌است. من در این باره تبریک می‌گویم.» 

در اعلامیه فوق مطرح شد که عراق در ماه مارس سال 2009، وجود دو انبار سلاح‌ شیمیایی در خاک این کشور را تأیید کرده است. با توجه به شرایط  آن زمان، عراق نتوانست بی‌درنگ جریان نابود سلاح‌های شیمیایی را آغاز کند و پس از حل مسائل امنیتی، نابودی این سلاح‎ها از سال 2017 آغاز شد.

بر اساس این بیانیه، چهار پایگاه ساخت سلاح شیمیایی در خاک عراق به طور کامل نابود شده است و یک پایگاه نیز که در گذشته محلی برای تولید سلاح شیمیایی بوده، قرار است در چهارچوب پیمان منع سلاح‌های شیمیایی و پس از بررسی‎های این سازمان تغییر کاربری بدهد.


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی