صفحه کنونی:صفحه اصلی > خبرها > بین المللی > متن

60 درصد؛ خط قرمز آمریکایی‎‏ها برای رقبای تجاری

2018-08-10 20:59:09

در هفته جاری، آمریکا و چین به ترتیب اعلام کردند از 23 اوت بر 16 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی طرف مقابل تعرفه 25 درصدی را افزایش خواهد داد. تا اینجای کار با بر پا شدن جنگ تجاری از سوی آمریکا چین نیز مجبور شده واکنش نشان بدهد و دو طرف اخذ تعرفه از 50 میلیارد دلار کالا وارداتی یکدیگر را شروع کرده‎اند.  

سیاست‎های گمرکی آمریکا علیه چین یک راه حل سطحی برای رفع کسری روابط تجاری بین دو کشور است و با توجه به سیاست داخلی که دولت آمریکا در پیش گرفته، مشخص است که هدف راهبردی عمیق و درازمدت آمریکایی‎ها این است که با فشار وارد آوردن به رقبا روند توسعه خود را سرعت بخشند و با حفظ ارزش دلار، همچنان با سلطه بر بازار و تعیین قواعد چند جانبه‎‎گرایی، بیشترین منافع اقتصادی را برای خود کسب کنند. 

هرچند که تنها 200 سال از تاریخ استقلال آمریکا می‎گذرد اما از نظر تاریخی، تلاش این کشور برای پشت سر گذاشتن رقبای خود به هر روشی سابقه‎ای دیرینه دارد. در قرن گذشته، آمریکا دو بار برای کنار زدن رقبای اقتصادی  و تجاری خود همین روش را در پیش گرفت که یکی زمانی بود که تولید ناخالص داخلی شوروی سابق  60 درصد از آمریکا بیشتر شده بود و آمریکا تمام تلاش خود برای جلوگیری از توسعه شوروی را به کار بست و همین تلاش‎ها در پی اشتباه مرگبار شوروی، باعث تجزیه این کشور شد و بار دوم نیز زمانی بود که تولید ناخالص ژاپن 60 درصد از آمریکا بیشتر شد و آمریکایی‎ها با هوشیاری توانستند ژاپن را وادار به امضای توافق‎نامه پلازا کنند و همین امر منجر به افزایش بهای واحد پول ژاپن شد. 

به این ترتیب می توان بالاتری بودن 60 درصدی میزان تولید ناخالص داخلی خط قرمز آمریکایی‎ها است و هر کشوری که از این خط عبور کند، مورد حمله آمریکا قرار خواهد گرفت و این موضوع هیچ ربطی به طرز تفکر و نظام سیاسی آمریکا ندارد. 

اما آمریکا معمولا به چه روشی رقبای خود را زیر فشار قرار می‎دهد؟ جنگ تجاری میان آمریکا و ژاپن، مثل یک آینه در بربر ما است. پس از پایان جنگ دوم جهانی، در سال 1965 میلادی، برای نخستین بار مازاد روابط تجاری میان آمریکا و ژاپن مشاهده شد و تا سال 1994 میلادی، میزان مازاد روابط تجاری دو کشور به 65 میلیارد دلار رسید که 43.16 درصد از مجموعه مازاد روابط تجاری آمریکا را تشکیل می‎داد. اقتصاد ژاپن با ادامه روند رشد خود در سال 1972 میلادی به مقام دوم جهان رسید و در سال 1992 میلادی تولید ناخالص داخلی این کشور 60 درصد از تولید ناخالص آمریکا ودر سال 1995 میلادی 71.1 درصد از تولید ناخالص این کشور را تشکیل می‎داد.  

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی