جشنواره ملی پسته ایران در دامغان آغاز شد

2016-09-21 19:59:32 国际在线

سومین جشنواره ملی پسته ایران روز چهارشنبه در دامغان استان سمنان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران آغاز به کار کرد.


به گزارش ایرنا، در این جشنواره رئیس صنف کشاورزی کشور، نماینده دامغان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مسوولان و سرمایه گذاران و پسته کاران کشور نیز حضور دارند.

سومین جشنواره ملی پسته از 24 تا 26 شهریور در سالن هلال احمر دامغان برگزار می شود و برگزاری نشست تخصصی جذب سرمایه گذار بخش کشاورزی و نمایشگاهی از صنایع کشاورزی مرتبط با محصول پسته از برنامه های مهم آن است.

دبیر سومین جشنواره ملی پسته دامغان در استان سمنان در آیین آغاز این جشنواره گفت: معرفی جاذبه های سرمایه گذاری دامغان و کیفیت بخشی به محصول پسته با استفاده از روش ها و استفاده از ادوات نوین کشاورزی، از اهداف مهم سومین جشنواره پسته در دامغان است.

رضا زارع زاده گفت: بیش از 15 نوع پسته در دامغان کشت می شود که به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب این شهرستان ، این محصول از کیفیت مطلوبی برخوردار است و پسته کاران دامغان باید رویکرد بیشتری به صادرات داشته باشند.

وی ادامه داد: تقدیر از پنج باغ دار پسته برتر شهرستان دامغان، ارایه نوین ترین دستاوردهای علمی در بخش کشاورزی و پسته، برپایی نمایشگاه مرتبط با محصول پسته و افتتاح 2 واحد فرآوری و بسته بندی پسته، از برنامه های مهم سومین جشنواره ملی پسته در دامغان است.

دبیر سومین جشنواره ملی پسته دامغان در استان سمنان افزود: نمایشگاهی در بیش از 40 غرفه با موضوعاتی مانند صنایع کشاورزی، سموم و کودهای گیاهی، صنایع دستی، صنایع غذایی، شیرینی جات پسته ای، عرضه و فروش مستقیم پسته و ادوات کشاورزی با حضور شرکتهای داخلی و نمایندگانی از کشورهای خارجی از آلمان و تایلند در حاشیه این جشنواره برپا شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور باغبانی نیز در این آئین با اشاره به لزوم توجه پسته کاران کشور به کیفیت و کمیت لازم، گفت: بر اساس شنیده ها کشور آمریکا به عنوان یکی از رقبای جهانی پسته که به موازات ایران در حال رشد است، امسال 300 هزار تن پسته تولید دارد.

محمدعلی طهماسبی ادامه داد: سال گذشته آمریکا به علت افت آب تا عمق 600 متری در مناطقی مانند کالیفرنیا با مشکلاتی مواجه بود و تولید پسته زیادی نداشت که با برنامه ریزی امسال به تولید پسته قابل توجهی دست یافته و پسته کاران ایران باید توجه ویژه ای به کیفیت تولیداتشان برای حفظ بازارهای جهانی داشته باشند.

وی مراقبت در تمام مراحل پسته کاری را ضروری دانست و گفت: در بخش هایی مانند سموم در کشور مشکل داریم و به دنبال راهکارهای مناسب هستیم و وزارت جهادکشاورزی دستور داده سمومی که اثرات نامطلوب و پرخطر دارند از مصرف خارج شوند و سمومی که از تولیدکنندگان معتبر باشند استفاده شود.

طهماسبی، بر استفاده بهینه از منابع آب نیز تاکید کرد و افزود: اکنون باید محاسبات در مصرف آب به صورت قطره ای باشد و به جای تامین حجم های مترمکعبی کلان، محاسبه به صورتی باشد که ببینیم به ازای چه میزان آب، چه میزان محصول تولید می کنیم.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی