نخستین فرمانده زن سپاه پارسدارن انقلاب اسلامی ایران درگذشت

2016-11-18 10:34:18 国际在线

نخستین فرمانده زن سپاه پارسدارن انقلاب اسلامی ایران درگذشت

مرضیه حدیدچی معروف به طاهره دباغ، از بنیانگذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نخستین فرمانده زن سپاه ایران، روز پنج شنبه 17 نوامبر برابر با 27 آبان‌ماه در سن 77 سالگی درگذشت.

براساس گزارش رسانه‌های داخلی ایران، خانم دباغ که در روزهای اخیر به دلیل بیماری قلبی بستری شده بود، در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران درگذشت. مرضیه حدیدچی دباغ که فعالیت‌های سیاسی خود را از سال‌های پیش از انقلاب اسلامی ایران آغاز کرده بود، پس از این که دو بار بازداشت شده بود و تجربه زندان در دوران پهلوی را نیز داشت، با استفاده از پاسپورت جعلی با نام "زینت احمدی‌نیلی" از ایران خارج شد و خود را به محل اقامت آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در نوفل لوشاتو پاریس رساند.

این فرمانده زن سپاه در سه دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده تهران و همدان بود. از دیگر فعالیت‌های سیاسی و حزبی او، عضویت در شورای مرکزی جمعیت زنان انقلاب اسلامی و قائم‌مقامی دبیرکل جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران بود.

مرضیه حدیدچی از جمله اعضای گروه سه نفره‌ای بود که همراه با‌ آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و محمد جواد لاریجانی در سال ۱۳۶۷، پیام آیت‌الله روح الله خمینی را به میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، رساندند.پس از درگذشت وی، آیت الله علی خامنه ای رهبر مقدم معنوی اسلامی ایران در تسلیت‌نامه خود، مرضیه حدیدچی را فردی شجاع خواند. 


امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی