اعزام یک هیات ایرانی به عربستان به منظور مذاکره برای از سرگیری امور حج و زیارت در سال جاری

2017-02-22 15:13:43 国际在线

حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران شامگاه روز سه‎شنبه 3 اسفند، در راس یک هیات پنج نفره برای مذاکره با مسئولان حج عربستان سعودی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) را به مقصد فرودگاه جده ترک کرد. پس از آنکه سال گذشته زایران ایرانی برای برگزاری مراسم حج به عربستان سفر نکردند، این اولین بار است که ایران با اعزام هیاتی درباره ازسرگیری حج و زیارت زائران به عربستان با این کشور مذاکره خواهد کرد.

این مقام ایرانی گفت: این هیات متشکل از برخی مسئولان بعثه مقام معظم رهبری در امور حج و سازمان حج و زیارت است.

وی با بیان اینکه این هیات به مسئولیت رئیس سازمان حج و زیارت راهی عربستان می شود، گفت: معمولا برای هر کشوری یک روز برای مذاکره تعیین می‎شود اما با توجه به روند مذکرات دو طرف احتمال دارد این مذاکره به روزهای بعد نیز کشیده شود.

حمید محمدی همچنین گفت: در صورتی که دو طرف به توافق نظر برسند، مانع زیارت زائران ایران به عربستان رفع می‎شود، ایران همچنین در این گفت و گو خواستار حفظ و دفاع از شرافت و امنیت جانی زائران خواهد شد.

به گزارش ایرنا، روابط تهران و ریاض پس از فاجعه منا و شهادت 464 زائر ایرانی، متشنج و این رابطه دیپلماتیک به دنبال حمله عده‌ای به سفارت عربستان در تهران، قطع شد.

فاجعه منا دردوم مهرماه سال گذشته (1394) درمراسم رمی جمرات رخ داد و بیش از هفت هزار زائر از کشورهای مختلف جهان جان خود را از دست دادند.

به گفته مسئولان ایران، مسئولان حج عربستان سال گذشته با بهانه تراشی‎های مختلف و اتلاف وقت، مانع اعزام زائران ایرانی به حج 95 شدند.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی