روحانی:توسعه روابط تهران-آنکارا به نفع ثبات درمنطقه / مخالفت ایران با هرگونه نقض تمامیت ارضی کشورهای منطقه

2017-03-02 19:32:43 国际在线

تهران-ایرنا- رئیس جمهوری با اشاره به فرصت ها و توانمندی های ایران و ترکیه برای توسعه مناسبات و همکاری ها در بخش های مختلف،گفت: توسعه همه جانبه مناسبات فی مابین به نفع دو ملت و صلح و ثبات کل منطقه خواهد بود.

روحانی:توسعه روابط تهران-آنکارا به نفع ثبات درمنطقه / مخالفت ایران با هرگونه نقض تمامیت ارضی کشورهای منطقه

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه و در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان (اکو) در اسلام آباد، در دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه، روابط ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم در منطقه را رو به گسترش دانست و بر تلاش در راستای گسترش روابط دو جانبه و منطقه ای تهران-آنکارا تاکید کرد.

رئیس‌ جمهوری افزود: سرمایه‌گذاران دو کشور می‌توانند همکاری‌های خوبی در زمینه انجام پروژه‌های مشترک با یکدیگر داشته باشند.

روحانی با اشاره به توانمندی و زمینه‌های مناسب همکاری ایران و ترکیه در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل، و روابط مالی و بانکی خاطر نشان کرد: اجلاس کمیسیون‌های مشترک ایران و ترکیه که سال آینده در تهران برگزار می‌شود، می‌تواند تحولات مهمی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور، رقم بزند.

رئیس‌ جمهوری تقویت هر چه بیشتر روابط دوستانه با همسایگان را از اصول سیاست خارجی ایران دانست و افزود: کمک به ثبات منطقه یکی از محورهای مهم همکاری‌های دو کشور به شمار آمده و حل سیاسی مشکلات و اختلافات می‌تواند در نهایت به ثبات و امنیت منطقه منجر شود.

روحانی با اشاره به اینکه مبارزه با تروریسم هدف اصلی در مواجهه با مسایل منطقه است، چرا که تروریست‌ها، دشمن اسلام، منطقه و بشریت هستند، گفت: جمهوری اسلامی ایران بر حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه اصرار داشته و با هرگونه نقض تمامیت ارضی در منطقه بویژه در سوریه و عراق مخالف است.

رئیس‌ جمهوری با تاکید بر اینکه اختلاف میان کشورهای منطقه به نفع هیچ‌کس نیست، افزود: معتقدیم در یمن باید کشتار مردم متوقف، آتش‌بس فوری انجام شده و مسایل این کشور با گفت وگوهای یمنی-یمنی، حل و فصل شود.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره از گفت و گو و احترام متقابل برای حل اختلافات استقبال می‌کند، گفت: باید تلاش کنیم تا جنگ و خونریزی و مداخله قدرت‌های خارجی در منطقه هر چه زودتر متوقف شود.

**برای تحقق روابط اقتصادی 30 میلیارد دلاری با ایران مصمم هستیم

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه نیز در این دیدار مناسبات دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ترکیه برای نهایی کردن قرار داد تجارت ترجیحی با ایران اهتمام داشته و متعهدیم که هدف 30 میلیارد دلاری در روابط اقتصادی با ایران را محقق کنیم.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی