صالحی:برجام قابل مذاکره مجدد نیست

2017-10-06 17:33:07 国际在线

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران 5 اکتبر قبل از حضور در کنفرانس "همکاری‌های بین‎المللی برای تقویت ایمنی، امنیت و عدم گسترش سلاح‎های هسته‎ای " که در رم برگزار می‎شود، تأکید نمود توافقنامه برجام قابل مذاکره مجدد نیست.

به گزارش رادیو بین المللی چین، علی اکبر صالحی با تاکید بر اینکه همه طرف‎ها باید به برجام پایبند باشند گفت: برخی می‎خواهند که ابعاد فنی برجام مجدداً مورد مذاکره قرار بگیرد اما این توافقنامه قابل مذاکره نیست و ما گفتیم و حتی وزیر خارجه روسیه، سخنگوی اتحادیه اروپا و خانم موگرینی و چین هم تاکید داشتند که برجام دیگر قابل مذاکره مجدد نیست.

وی تصریح کرد: اگر آمریکا از برجام خارج شود و دیگر کشورها از آن پیروی کنند، قطعاً برجام به هم خواهد ریخت. اما اگر فقط آمریکا از برجام خارج شود باید هیأت نظارت بر برجام کشورمان در این خصوص تصمیم بگیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر از این در سخنان خود در مباحثات علنی مجمع عمومی سازمان ملل توافنامه برجام ایران را "بدترین معامله" در تاریخ آمریکا عنوان کرده و اشاره کرد امکان دارد آمریکا در دهه دوم اکتبر سال جاری اوضاع اجرایی توافقنامه برجام ایران در سه ماه گذشته را تایید نخواهد کرد، سخنان مذکور را ابراز کرد.

صالحی افزود: بهترین راه، پایبندی به برجام است، زیرا این توافق در جهت مسائل و تفاهمات بین‎المللی ومنطقه و تقویت نظام منع گسترش سلاح‎های هسته‎ای، مفید و مؤثر است. اگر برجام به هم بخورد، تناقضات فراوانی از جمله بحث کره شمالی ایجاد خواهد شد. اکنون پیشنهاد شده که مسئله کره شمالی با مذاکره و دیپلماسی حل شود. بنابراین اگر جایی که توافق شده است به آن پایبند نباشند چه استناد و استدلال و توجیهی باقی می گذارند تا بخواهند کره شمالی را تفهیم کرده و راضی کنند تا وارد مذاکره شود. قطعا آنها می‎گویند که یک مدل وجود داشت که به هم خورده است.

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی