زلزله ای که نیمی از ایران وعراق را لرزاند

2017-11-13 08:24:57 CRI


زمین لرزه ای به بزرگی 7.3 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) یکشنبه شب در مرز ایران وعراق و 130 کیلومتری کرمانشاه استان های غربی ایران و همچنین شرق و شمال شرق عراق از جمله بغداد را بشدت لرزاند.

به گزارش ایرنا، شدت وبزرگی این زلزله که کانون آن 15 کیلومتری شهر ازگله از توابع استان کرمانشاه در غربی ترین نقطه کشور اعلام شده درسطحی رخ داد که شهرها و روستاهای استان های کرمانشاه، ایلام ، همدان وکردستان را بشدت لرزاند .

این زمین لرزه که در ساعت 21 و 48 دقیقه و در طول جغرافیایی 45.9و عرض 34.84 و در عمق 11 کیلومتری زمین رخ داد دستکم در نیمه غربی کشور احساس شد.

تداوم زلزله و بدتر از آن تداوم زمین لرزه ها موجی از نگرانی و وحشت دربین اهالی غرب کشور به خصوص اهالی استان های ایلام، کرمانشاه، همدان و کردستان همجوار ایجاد کرده است.

به خصوص اینکه دقایقی بعد در ادامه آن زمین لرزه هایی به بزرگی 4.6 و 4 ریشتر دوبار منطقه را لرزاند.

مردم این استان ها که برای ثانیه های متمادی که بسیار طولانی به نظر می رسید به یکباره شاهد حرکت پاندولی زمین ، سقف و خانه ها بودند وحشت زده به کوچه وخیابان ریختند.

برای ساعاتی شهرهای این استان ها با دلهره ، نگرانی ، شلوغی ازدحام و تاریکی برخی محله های شهرها و ترافیک سنگین خودرویی و راه بندان همراه بودند.

افزون براین نگرانی از تداوم زمین لرزه یا آنچه که پس لرزه نامیده می شود باعث شد که شمار زیادی از اهالی استان های کرمانشاه، ایلام همچنان درخارج از منزل و بیرون از محدوده های ساختمانی وعمدتا در بوستان ها و کوهستان های حومه شهرها بیتوته کنند.

خسارت وارده به دلیل قطع برق در ساعت های اولیه قابل برآورد نبود همراه اول در این شهر برای ساعتی مختل شده است و همچنان مردم در خیابان ها هستند.

بخش هایی از منازل ریزش داشته و برخی خانه های آپارتمانی شهرهای مختلف استان های غرب کشور ترک خورده است.

صدای اژیر ماشین های امدادی شنیده می شود.

رییس مرکز لرزه نگاری کشور در گفت وگو با ایرنا در این باره گفت: مرکز اصلی زمین لرزه رخ داده در مرز ایران و عراق بوده است.

علی مرادی یادآور شد: نزدیکترین شهر در ایران که محور زمین لرزه بوده شهر ازگله کرمانشاه بوده و پس لرزه های این زلزله ادامه خواهد داشت.

رییس مرکز لرزه نگاری کشور تاکید کرد: زلزله رخ داده شدید بوده و مردم ساکن در کل منطقه شمال غرب کشور تا ساکنان ساختمان های بلند در تهران این زمین لرزه را احساس کردند.

**تیم های امداد نجات به مناطقی که برق قطع شده، اعزام شدند

امتیاز ویدیو ها

تقویم


اطلاعات:
داخلی بین المللی اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان اقتصادی فناوری ورزشی
فرهنگی
اطلاعات فرهنگی مسلمانان علمی و بهداشتی سرگرمی ویدیو موسیقی فرهنگ چین
گردشگری
گزارش ویژه جهان امروز اطلاعات خدماتی دیگر سیمای چین
امبادلات چین و ایران
مبادلات چین و ایران رویداد مهم در تاریخ چین و ایران گزارش تصویری کارشناسان و دانشمندان نمایشگاه دستاوردها
ویدیو
ویدیو
عکس ها
تصاویر گلچین
دانشنامه چین                آموزش زبان چینی